Той е режисьор, сценарист и откривател на музика от цял свят. Жаден за нови занимания, знания и приключения.
„Решението да се занимавам с експериментално кино и то в пълнометражен формат е един житейски експеримент, който понякога си мисля, че е по-голям и от експеримента, който се случи на екрана“, казва Андрей Гетов.
Тъкмо по големите екрани в момента вървят премиерните прожекции на неговия „Bo Nan Za“ – филм без думи, метафоричен, съзерцателен, сниман естетски и експериментално.
Оператор на лентата е Иван Вацов, а музиката е дело на Росен Захариев – Роко и Александър Даниел. Във филма влизат и две импровизационни изпълнения на Трио Фрио. Зад Художничка и сценографка е Ванина Гелева, а колорист – Калин Петров.
Премиерата на „Bo Nan Za“ беше преди дни, а в София предстоят прожекции в кино „Влайкова“ на 24 февруари от 20:00 ч. и в кино „Одеон“ – 28 февруари от 21:00 ч.
Филмът е вдъхновен от уестърните, но е деликатно сюрреалистичен, разказва за Дивия запад, но и за съвременната софийска джунгла и разрушението. Филм за самота, бедност и бездомничество. Ще го ограничим, ако кажем само това.
Филмът е безмълвен, но въпреки че не диалогът води разказа, цялостната звукова среда и героите приковават интереса на зрителя в не по-малка степен.
Всяко прекършване на съчка, всеки повей на вятъра, всяко потракване на ламарина, всяко прозвъняване на камбана има своята важна роля, казва режисьорът. Той разчита не само на разума и вече утвърдените представи представи на зрителя за киноразказ, а и на неговото поетическо усещане и на топлината, емоцията и атмосферата, които самият филм носи.
„На мнозина филмът може да се стори не класически разказвателен – това в голяма степен е вярно, но все пак съществува една тънка драматургична нишка, която всеки зрител би могъл да изтегли сам за себе си и да стигне толкова далеч, колкото желае“, казва режисьорът.
Думата „бонанза“ означава рудно находище в Дивия Запад, където през 19 век е имало цели поселища на търсачи на злато. През годините „бонанза“ придобива метафорично значение на „благоденствие“, „благополучие“, но носи конотация и за нещо изплъзващо се, за един недостижим успех.
„Това заглавие кореспондира както с уестърн линията на филма, така и с неговата съвременна линия, в която някои от основните персонажи са доста бездомни люде“, казва режисьорът.
Той избира непрофесионални актьори в голяма част от ролите: „Много от нешколуваните актьори носят една житейска истина, една дълбочина и суровост на образа, която невинаги лесно би могла да бъде открита при професионалните актьори.“
По думите на Гетов „може би и това, че филмът е безмълвен ми даде по-голяма свобода да търся актьори, които нямат класическа школовка“.
Все пак той не ги дели по тази линия, защото в „Bo Nan Za“ играят и професионалните актьори Анна Банкина, Даниел Рашев, Александра Спасова, Бисер Маринов, Назъм Каракурт, Любомир Вълчев, Тосен Рамар.
Тъй като филмът е независим, той няма нито държавно, нито корпоративно финансиране. Всъщност, без щедрата инвестиция на близък приятел на режисьора през 2019 г., снимките на „Bo Nan Za“ е нямало как да започнат.
„По времето, когато започнах работа по филма, шансът за спечелване на субсидия с експериментален филм клонеше към нула“, казва Гетов.
„Bo Nan Za“ е завършен след 8 отделни снимачни периода между 2019 г. и 2022 г. Постпродукцията отнема още 1 година работа.
„Беше съпроводен с невероятни премеждия и трудности, но надявам се, че всичко това е било едно поне донякъде оправдано усилие“, казва Гетов.
Той е автор и на 3 късометражни, и 3 документални филма. И макар че мащабите на пълнометражното кино и организационно, и финансово, са различни, Гетов прави този голям скок.
„Филмът е един кинематографичен експеримент. За мен беше голямо предизвикателство да поема по една по-скоро неутъпкана кинопътека“, казва той.
Интересите му не се свеждат само до експерименталното кино, разбира се, но Гетов определя създаването на „Bo Nan Za“ като своя вътрешна потребност.