Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се е самосезирала и е започнала три производства за евентуален картел между търговските вериги, предлагащи хранителни стоки. Това става ясно от съобщение на сайта на комисията, публикувано в четвъртък.
Информацията идва на фона на обвинения от страна на служебното правителство в спекула и картел между хранителните вериги. Преди дни министърът на икономиката Никола Стоянов каза, че като мярка срещу високите цени кабинетът планира да наложи таван на надценката върху някои основни храни и стоки.
От съобщението на антимонополната комисия в четвъртък става ясно, че тя извършва проверка срещу фирмите, които стопанисват магазините от веригите „Била“, „Кауфланд“, „Лидл“, „Фантастико“, „Метро“, „Промаркет“, „Т-маркет“, както и срещу обединенията Сдружения за модерна търговия, Съюз на птицевъдите, Асоциация на промишленото производство, Асоциация на млекопреработвателите в България и Национална асоциация на млекопреработвателите.
Проверките са по чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията, който засяга забранени споразумения.
По-рано същия ден в интервю пред бТВ шефката на КЗК Юлия Ненкова каза, че „картел може да се докаже много трудно“, и затова не може да се ангажира със срок за приключване на проверките. Тя също така отхвърли обвиненията, че оглавяваната от нея комисия не си върши работата. По думите ѝ КЗК готви и нова санкция срещу „Лукойл“ за злоупотреба с господстващо положение по отношение на данъчните складове.
През последните месеци темата за цените на храните се превърна в основна както за служебното правителство, така и за партиите. Някои от тях като обединението „Продължаваме промяната“-„Демократична България“ отправиха критики към КЗК за това, че не си върши работата и не санкционира нарушенията на пазара.
Настоящото ръководство на комисията беше назначено по време на кабинета на ГЕРБ през 2016 г. В края на третия мандат на Бойко Борисов през 2021 г. мандатът му, който изтичаше, беше удължен от 5 на 7 години.