Снимки: БТА
- Минната индустрия в Европа е силно регулирана, което оказва влияние върху бързината на проектите за добив на суровини
„Асарел-Медет“ АД ще получава природен газ от азербайджанската компания СОКАР. Това става възможно след като председателят на Надзорния съвет на минно-добивната компания Димитър Цоцорков и Ровшан Наджа, президент на СОКАР, подписаха споразумение в присъствието на президентите на България и Азербайджан Румен Радев и Илхам Алиев, предаде БТА. Това стана на 13 ноември, по време на тазгодишната Конференция за климата на ООН – COP29, която се проведе в азербайджанската столица Баку. Подписаният документ е обвързващ за доставка на природен газ и изграждане на битова и обществена газификация в община Панагюрище между азербайджанската държавна газова компания СОКАР и българската компания за добив на медни и други руди „Асарел-Медет“.
„Минните компании се промениха много в последните десетилетия и това е видимо сега“, подчерта Димитър Цоцорков по време на участието си в Green Transition Forum – най-големият и значим форум в Централна и Източна Европа, който се проведе в рамките на COP29. На българския павилион Цоцорков призна, че минната индустрия в Европа остава силно регулирана, което оказва влияние върху бързината на проектите за добив на суровини. Димитър Цоцорков се обяви за повече баланс между околната среда и технологиите в сферата на разрешителните режими, където държавата може да подкрепи индустрията. Той припомни, че „Асарел-Медет“ инвестира половината от печалбата си в страната и ще следва тази стратегия през следващите десетилетия. На практика компанията превръща отпадъците в мед, а именно тази суровина е в основата на зелената трансформация.
„Без медта няма да има напредък на икономиката, суровината се използва във всички апарати и инфраструктура за производство на зелената енергия“, подчерта Димитър Цоцорков. Той бе категоричен, че ефектите от работата на миннодобивното предприятие са огромни сред местното общество.
Компанията планира инвестиции от 1 млрд. лева до 2040 г.
Около 1 млрд. лева инвестиции ще направи „Асарел-Медет“ в следващите 16 г. по комплексния проект за устойчиво развитие на компанията, който е с хоризонт до 2040 г.
Това става ясно от интервю на инж. Николай Пелтеков, изпълнителен директор на „Асарел-Медет“ АД, пред списание BGlobal.
От думите му стават ясни както дългосрочните планове, така и краткосрочните дейности на дружеството.
„Новият ни проект е в Брезник, където работим по изграждането на първия подземен рудник в България през този век, а при развитието на „Асарел“ имаме проект с удължен хоризонт до 2040 година. Животът на мината вече беше значително увеличен спрямо първоначалния проект именно благодарение на инвестициите ни в модернизации и нови технологии. Ние успяваме ефективно да преработваме руди с едно от най-ниските средни съдържания в света – от 0,27% мед, докато през 1993 година сме работили с 0,44%. Визията ни не е за краткосрочни ползи, а за дългосрочно устойчиво развитие, което да осигурява оптимално оползотворяване на полезните изкопаеми, просперитет на региона и добро социално-икономическо развитие“, разкрива инж. Пелтеков.
Той уточнява и какво означава утойчиво развитие за „Асарел“. „Това разбиране все повече ще се унифицира заради механизмите за отчитане, които се въвеждат от Глобалния договор на ООН и Европейската директива за докладване на устойчивостта. За „Асарел“ устойчивото развитие е баланс между икономическата ефективност, екологичната грижа и социалната отговорност. Базата за нашия напредък са седемте ни фирмени програми за иновации и модернизация, развитие на минерално-суровинната база, енергийна ефективност, екология, безопасност на труда, развитие на човешкия капитал и корпоративно развитие“, казва изпълнителният директор.
„Асарел“ е компания с установени традиции при планирането, така че работим по постигането на заложените показатели в производствената програма и бизнес плана на дружеството. На полугодието отчитаме изпълнение, а по някои от индикаторите и преизпълнение. Това се отнася и за инвестициите ни по програмата за модернизация на минната техника“, посочва мениджърът.
През 2024 г. компанията договори шестия си електрически багер „Либхер“, челен товарач „Катепилар“ и е доставила нов верижен булдозер. Изгражда се нов блок към лабораторния корпус, газопроводно отклонение към производствената площ и фотоволтаичен парк за собствени нужди.
Инж. Пелтеков коментира също и какво отличава отговорните компании в минно-добивния бранш от останалите. „Иновациите и дигиталната трансформация отличават водещите компании. Лидерството ни в тази област тръгва още от внедряването на първите в българския рудодобив автоматизирани системи за управление на минните дейности. Целта ни е непрекъснато да надграждаме постигнатото. Участваме в международни научноизследователски проекти, за да имаме достъп до технологии, които все още не са на пазара. Преди две години бяхме единствената българска компания в X-Mine – европейски проект за технологиите на бъдещето в минното дело, а сега сме част от AGEMERA – новия проект за проучване на европейския потенциал за критичните суровини. В момента в рудник „Асарел“ за първи път се извършва геоложко проучване със сканиране чрез мюонен детектор. Това е нов технологичен скок“, казва инж. Пелтеков.
По време на Европейския минен бизнес форум, който се проведе на 5 юни 2024 г. в София, инж. Николай Пелтеков говори както за европейските перспективи пред бранша и бъдещото поколение минни специалисти, така и за социално-икономическия принос на компанията към икономиката на страната и развитието на региона.
Инж. Пелтеков обърна внимание, че приносът на голямата индустрия не се измерва само със създаването на икономически ползи и растеж, но и с инициативи, които задържат младите хора в регионите. Той даде пример с успеха на дуалното обучение в Професионалната гимназия в Панагюрище, където вече завърши шестият випуск абитуриенти.
„Асарел-Медет“ е предпочитан работодател, като създава над 30% от всички работни места в общината“, посочи изпълнителният директор. Данните показват, че от група „Асарел“ идват над половината от трудовите доходи на всички наети лица в общината, а компанията има най-голям принос към домакинските бюджети от цялата Пазарджишка област.
„Асарел“ е единствената компания от община Панагюрище, която намира място в Топ 100 на българския бизнес, като осигурява 66% от добавената стойност от всички предприятия в общината. Анализ на Института за пазарна икономика показва, че освен преките икономически ползи, за 10 години дейността на група „Асарел“ е създала допълнително търсене на стоки и услуги в българската икономика за над 5,1 млрд. лв., изтъкна изпълнителният директор.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com