Асен Василев: Високата инфлация не е временно явление

Асен Василев: Високата инфлация не е временно явление

Асен Василев. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Високата инфлация не е временно явление, предупреди вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев по време на брифинг в Министерския съвет. Той коментира, че по тази причина правителството обсъжда нов пакет от антикризисни мерки, които ще бъдат приложени още преди предвидената актуализация на бюджета през лятото.

Инфлацията се оказа по-голяма, отколкото бяха предвижданията при приемането на бюджета за 2022 година, което стана само преди броени седмици. Но от началото на войната в Украйна има три проинфлационни фактора – цената на газа, цената на петрола и цената на храните и торовете, уточни финансовият министър. Тези кризи не са временни и няма да отминат, опасява се Василев.

Затова с Министерството на енергетиката се обсъждат компенсации, свързани с цената на природния газ, а със земеделското ведомство – за храните и торовете, като част от схемите даже вече се прилагат.

Още по темата

Обсъжда се и общ европейски подход за решаване на проблема с инфлацията, за да няма дисбаланси вътре в Европейския съюз. Една от идеите е за общи покупки на енергийни суровини. Василев обаче отказа да коментира дали в България ще бъде приложена мярка за намаляване на данък добавена стойност (ДДС) върху храните, каквато насока дава Европейската комисия (ЕК). Финансовият министър на няколко пъти се е противопоставял на практиката за диференцирани ставки на данъка.

„Нека не влизаме в конкретика – когато подготвим пакета, ще го представим“, заяви той.

Василев коментира още, че няма индикации военните действия в Украйна да приключат в следващите седмици и дори месеци. Заплахата е в Европа да има нов конфликт, който ще трае продължително време, както беше при разпада на Югославия или в Чечения. Това налага и новите схеми за подкрепа на домакинствата и бизнеса.

Министерството на енергетиката и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) разработват и механизми за подкрепа на бизнеса заради високата цена на електроенергията. Те ще бъдат внесени в Народното събрание и ще позволят подкрепа без необходимост от компенсации.

В своята пролетна прогноза от Министерството на финансите коригираха очакванията си за инфлация до малко над 10% през тази година. 

https://www.investor.bg/