Удареният офис център в централна Украйна. Снимка: EPA/STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE |
Русия изстреля няколко ракети по централния украински град Виница, който до този момент до голяма степен бе пощаден, като уби повече от двадесет души в офис център. Междувременно в международен план конфликтът продължава да се разгръща на енергийно ниво. Вече четвърти ден газопроводът „Северен поток 1″ в Балтийско море е спрян за техническо обслужване. Докато Москва поставя подновяването на операциите в зависимост от бъдещото поведение на Запада, френският президент Еманюел Макрон подготви страната си за пълен отказ от руския газ и за дълга война. 140-ият ден от войната накратко.
Отново цивилни жертви – във Виница
Руските ракетни атаки отново отнеха живота на множество цивилни и войници в Украйна. По данни на властите е бил засегнат офис център в центъра на град Виница. Според Кирило Тимошенко, заместник-ръководител на президентската канцелария, най-малко 20 души са загинали, а други 90 са ранени. Междувременно стана ясно, че са загинали 23 души. Сред тях има и две деца. Според Москва последните въздушни удари са стрували на украинците до 1000 войници и над 100 военни превозни средства и оръжейни системи. От своя страна Киев отново предприе спорадични контраатаки, за да си върне територията.
Зеленски говори за „терористичен акт“.
Украинският президент Володимир Зеленски реагира незабавно на ракетното нападение срещу Виница: „Какво е това, ако не открит терористичен акт?“, написа той в услугата за съобщения Telegram. Според него Русия убива цивилни граждани всеки ден. „Нечовеци. Убийства. Терористична държава“, пише Зеленски. След нахлуването си в Украйна Русия многократно е подчертавала, че атакува само военни цели в съседната страна.
Украинската армия обстрелва цели около Херсон
По данни на украинската армия тя отново е обстрелвала цели в Херсонска област в южната част на страната, която е окупирана от руските войски. Според говорителя на Одеската военна администрация Серхий Брачук в град Нова Каховка са били атакувани два командни пункта и площадка за десант. В четвъртък вечерта командването на южната част на страната съобщи, че са убити 13 вражески войници и са унищожени няколко бронирани машини. Първоначално това не можеше да бъде проверено. Според руски източници много от 30-те ракети са били прихванати и никой не е загинал. Украйна също така иска да използва западни оръжия, за да си върне областите, окупирани от руски войници.
Ще потече ли отново газ към Европа по „Северен поток 1“?
Войната, която отнема живота на многобройни войници и цивилни в Украйна, може да засегне и Европа чрез стратегическите мерки, които богатата на суровини Русия очевидно обмисля по отношение на доставките на газ. Въпреки че руското външно министерство изтъкна перспективата за възобновяване на доставките на газ по газопровода „Северен поток 1″, то посочи западните санкции като възможна пречка. Възобновяването на доставките зависи от търсенето в Европа, но също така и от „едностранните“ санкции, заяви говорителката на министерството Мария Захарова в Москва.
Текущата поддръжка на тръбопровода е договорена с потребителите, каза тя. Работата трябва да приключи до 21 юли. Германското правителство се опасява, че след това Русия може да не възобнови доставките, което ще се отрази значително на доставките на газ.
Макрон: „Затова трябва да се справим напълно без руски газ“
Според президента Еманюел Макрон Франция ще се откаже напълно от руския природен газ възможно най-скоро. В телевизионно интервю по случай националния празник Макрон заяви, че страната вече е разработила нови източници на доставки и е увеличила запасите си. Потреблението също е намаляло „малко“ в сравнение с предходната година. Той потвърди плановете за разширяване на ядрената енергетика – тя е „устойчиво решение“ за Франция, а също и за други страни.
Макрон обвини Русия, че използва енергоизточниците като „военно оръжие“. Той заяви, че Русия вече е започнала да ограничава доставките, като е спряла газопровода „Северен поток 1″ за профилактика. „Това е ясно послание: те ще използват газа като оръжие за война. Ето защо трябва да минем изцяло без руски газ“. Макрон каза още: „Трябва да сме подготвени, че войната ще продължи“.
Парламентът на Латвия забранява вноса на газ от Русия
Междувременно латвийският парламент забрани вноса на газ от Русия. Сеймът – местният парламент, прие законови промени в Закона за енергетиката, които предвиждат диверсификация на маршрутите за доставка на природен газ и осигуряване на стратегически запаси от природен газ. Регламентът предвижда и забрана за доставка на природен газ от Русия. Преди това, през април, правителството на балтийската страна от ЕС и НАТО реши да се откаже от вноса на газ от съседната държава до 1 януари 2023 г. Русия е най-важният източник на природен газ за Латвия. Вследствие на руската агресивна война в Украйна балтийската държава спря вноса от Русия и сега получава газ основно от съседна Литва. Латвия също така планира да изгради свой собствен терминал за втечнен газ.
Започват консултации за наказателното преследване
Главният прокурор на Световния наказателен съд Карим Хан призова международната общност да се застъпи за преследването на военните престъпления в Украйна. Правото не бива да играе второстепенна роля, заяви Хан при откриването на международна конференция за преследването на военните престъпления в Украйна в Хага. „Законът не може да бъде страничен наблюдател“. Повече от 30 министри и прокурори от Европа и други западни държави се срещат в Хага, за да обсъдят съвместни стратегии за преследване на военните престъпления в Украйна. Съдебната власт в Украйна твърди, че разследва над 15 000 предполагаеми случая.
ООН вижда обнадеждаващи признаци за износа на зърно
Възможният компромис относно доставките на зърно от Украйна среща положителен отзвук от страна на агенциите за помощ. „Окуражаващо е, че преговорите бележат значителен напредък, тъй като от това зависи много“, заяви директорът на Световната продоволствена програма на ООН в Германия Мартин Фрик пред Redaktionsnetzwerk Deutschland. Ако морските пътища останат блокирани, един от ключовите играчи в световното снабдяване с храни ще бъде елиминиран, каза той. През юни по реките и железниците са превозени 2,5 милиона тона зърно. „Това е забележително постижение, но все още е само половината от това, което Украйна изнася месечно в мирно време“. Понастоящем 20 милиона тона зърно чакат в силозите в Украйна за износ.