Бежанци, които са мюсюлмани, приемат масово християнството

Бежанците Саид, Вероника, Фарида и Матин вече не са мюсюлмани. В Германия те приеха християнската религия.

Новопокръстените са от Иран и от Афганистан – страни, в който ислямът е не само доминиращата религия, но и начин на живот, който трябва да се спазва строго. Наскоро бежанците са приели Светото кръщение от пастора Матиас Линке. Това е станало в Свободната евангелска църква в Кройцберг, район на Берлин, разказват местни журналисти.

„Много, много съм щастлив, чувствам се… Не знам как да го кажа“. Това е споделил с ръка на сърцето новопокръстеният Матин. 20-годишният иранец се запознал за пръв път с християнството в Гърция. Щом пристигнал в Германия, бил приобщен към тази баптистка църква от германските си приятели.

imigranti-bezganci-germania

Последвала го и сестра му Фарида. В началото на октомври двамата започнали да се готвят за кръщение. Те получавали духовни напътствия на немски и на фарси. Фарида решила да избере съвсем свободно своята религия. „Това е сред важните причини да станеш християнин. В повечето случаи (когато бежанци приемат друга вяра) има силно желание човек сам, свободно да реши как ще насочи своя живот“, твърди пастор Линке. Някои обаче смятат, че много бежанци мюсюлмани приемат християнството в Германия просто, за да останат легално в страната. Там само през 2015-а са пристигнали около 900 000 кандидати за убежище. Повечето от тях изповядват исляма. Сега различните християнски църкви в Германия отбелязват, че все повече имигранти решават да приемат Светото кръщение.

Подготовката за приемането на християнството обикновено продължава година. „През това време е наложително те да проучат първоначалната си религия – исляма, както и причините, които ги карат да я променят“, обяснява католическият свещеник Феликс Гордингер.

Духовникът споделя, че мнозина разказват какво са преживели в страните си – за терористичните действия, извършвани в името на религията. Има мюсюлмани, които виждат в християнството вяра, изпълнена с любов и уважение към живота, смята свещеникът.