Китайският президент Си Дзинпин пристигна на първото си посещение в Русия от четири години насам. То започва на 20 март и ще приключи на 22-и.
Посещението се случва на фона на задълбочаваща се международна изолация на Москва след началото на инвазията ѝ в Украйна. Преди дни Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин за предполагаеми военни престъпления.
Руската информационна агенция ТАСС цитира Си да казва при пристигането си, че посещението ще даде „нов тласък“ на руско-китайските отношения.
Нахлуването на Русия в Украйна се очаква да бъде основна тема на обсъждане между двамата лидери по време на срещата им в Москва. Икономическите връзки, включително руският енергиен износ за Китай, също ще бъдат обсъдени.
През февруари Китай представи мирен план за войната в Украйна, който повтаря руските опорни точки, включително обвиняването на Запада за непровокираното нахлуване на Русия в Украйна. Китайският план призовава за прекратяване на огъня и мирни преговори, наред с други разпоредби. Кремъл го приветства.
В статия, публикувана в понеделник в руското издание „Руски вестник“, Си пише, че Китай е останал „безпристрастен“ и „активно насърчава мирните преговори“, като не дава ясни предложения за това.
Преди посещението Путин каза, че отношенията между Москва и Пекин никога не са били по-силни. В статия от неделя в „Женмин Жибао“, официалния вестник на Централния комитет на Китайската комунистическа партия (ККП), Путин представя Русия и Китай като близки съюзници, обединени срещу САЩ и разширяването на НАТО, включително в Азиатско-тихоокеанския регион.
В статията си Путин благодари на Си за „балансираната“ му позиция по отношение на войната и казва, че е отворен Китай да играе роля за нейното прекратяване. Путин опитва да оправдае агресията си срещу Украйна с различни основания, включително с твърдението, че разширяването на НАТО е заплаха. Той пише още, че съюзът е заплаха и за Китай.
В изявление, публикувано в руски медии преди посещението, Си споменава само накратко нахлуването на Русия в Украйна, като казва, че „има всестранна ескалация на украинската криза“.
Си пише, че Китай е направил „няколко предложения“ за прекратяване на конфликта, като добавя, че „няма просто решение на един сложен въпрос“ и че двете страни трябва да „приемат“ обща визия за разрешаване на кризата.
През последните 13 години Путин и Си са се срещали около 40 пъти. Путин определя руско-китайското партньорство като равноправно и казва, че няма „лидер и последовател“.
Китай е втората по големина икономика в света и бързо растяща военна сила. Пекин е съществен партньор на Москва и от икономическа гледна точка, след като непредизвиканата война на Кремъл доведе до безпрецедентни санкции на Запада за Русия.