Снимка: Vincent Mundy/Bloomberg |
През последните няколко седмици Западът все повече вижда аспектите на пълната потенциална сила на руската агресия. Те включват заплашително военно струпване на границата с Украйна, използване на енергийния пазар срещу Молдова и подкрепа за хибридната война на Беларус с мигранти по границата с Европейския съюз (ЕС).
Липсата на яснота в намеренията на Москва и нежеланието на Кремъл да спазва международното право и споразуменията само изострят ситуацията, пише за Politico.eu Бен Ходжис, ръководител стратегически изследвания в Центъра за анализ на европейските политики, бивш командващ генерал на американската армия в Европа (2014-2017).
Разширяването на кинетичния конфликт в Украйна може и да не е предвидено, но Русия е поставила повечето от елементите на място, ако реши да го направи, допълва той.
Предвид все по-очевидната заплаха ЕС най-накрая беше подтикнат да действа. Силните изявления за солидарност с Полша, Литва и Латвия ще означават малко, ако не бъдат подкрепени от осезаеми стъпки за защитата на най-източните нации в Европа. Нуждаем се от съгласувани европейски усилия за възпиране на руската агресия във всичките ѝ форми, коментира Ходжис.
Ожесточената кампания на Русия за подкопаване на украинското правителство комбинира традиционната военна агресия с хибридна война: кибератаки срещу правителствени сайтове, политическа дезинформация и натиск върху търговските и енергийните пазари.
След военната инвазия на Русия през 2014 г. в Крим и Източна Украйна са убити над 14 000 украинци. До днес руските сили — включително сепаратистите, които те ръководят и подкрепят, продължават да нарушават прекратяването на огъня, като убиват и раняват украински войници и рутинно пречат на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа да изпълнява мисията си за наблюдение в и около Донбас в Украйна.
Въпреки че не е ясно дали Русия има за цел да превземе или окупира цяла Украйна, ясно е, че Кремъл е готов да използва всичките си способности, за да наложи „червените линии“, които руският президент Владимир Путин досега отказваше да определи, посочва Ходжис.
Русия демонстрира отново и отново своята готовност да пренебрегне международното право и да извършва нападения на западна територия. Нейната продължаваща окупация на 20 процента от Грузия, нейните миротворци в Приднестровието и актовете на саботаж в Чехия, Германия, Черна гора и Обединеното кралство демонстрират същото грубо пренебрежение, което продължава да проявява в Украйна, подчертава той.
Успоредно с военните си усилия Русия води икономическа война срещу Украйна. Преди инвазията Русия забрани ключов украински износ и използва енергийната сигурност срещу съседа си, като отклонява доставките на газ от украинските тръбопроводи.
Москва инструктира банките да намалят финансирането за украинските индустрии, да затворят фабрики и да отменят критични инфраструктурни проекти. Под този натиск Украйна беше принудена да приеме еврооблигационен заем от Русия през 2013 г.
Русия сега преследва Украйна във Върховния съд на Обединеното кралство, като се опитва да изцеди плащане за този заем от 3 млрд. долара. Военната, икономическата и киберагресията на Русия вече доведе до многократно по-големи разходи за украинската икономика – като оставим настрана факта, че първоначалната сделка е подписана от бившия президент Виктор Янукович, съюзник на Кремъл, който впоследствие избяга в Русия след демонстрациите през 2014 г.
Ако нашите съдебни системи не могат да защитят Украйна и други страни от „законите“ на Кремъл, можем да очакваме все по-голямо използване на този вид тактики в бъдеще, прогнозира Бен Ходжис.
Това е класическо руско поведение – като използва всякакви инструменти, лостове, заплахи, език, правни тълкувания и дезинформация, с които разполага, за да разстройва и дестабилизира, допълва той. Лидерите на ЕС вече трябва да са добре запознати с това; много от същите мерки се използват и в отношенията на Русия с ЕС. От кампаниите за дезинформация, проведени в Испания и Италия, и кибератаките срещу Полша и Германия, до широко докладваната руска вълна от дезинформация около кампаниите за COVID-19.
Някои от поддръжниците на Украйна вече признават естеството и потенциала на заплахата, която Русия представлява в момента. Бъдещата оръжейна сделка между Обединеното кралство и Украйна, която има за цел да помогне за модернизирането на украинските въоръжени сили, ни напомня за това.
Докато срещите на високо ниво могат да оставят положителни впечатления, те често не успяват да предоставят реална подкрепа на Украйна срещу руската агресия. Това трябва да се промени скоро, преди да е станало твърде късно, посочва Ходжис.
ЕС има всички основания да подкрепи Киев в този критичен момент. Украйна е европейска нация, която последователно показва желанието си да се интегрира допълнително със Запада, но нейният суверенитет ежедневно се нарушава от Кремъл. Ако комбинираната дипломатическа и икономическа мощ на ЕС, съвместно със САЩ и Великобритания, не са достатъчни, за да възпират Русия, тогава ни чака дълга, студена зима, заключава той.
източник https://www.investor.bg/…………