Близо 2200 млади асистенти ще получат увеличение на заплатите си

Близо 2200 млади асистенти ще получат увеличение на заплатите си

Служебното правителство прие постановления за отпускане на 184 милиона лева чрез бюджетите на четири министерства за възнаграждения във ВУЗ-овете и научните администрации.

„На този етап тези средства са достатъчни за тази година. Всичко в Закона за висшето образование вече е обвързано със средната работна заплата в страната. Спрямо нея ще бъдат изчислявани и средни брутни работни заплати и съотношение преподаватели-студенти и всички критерии, свързани с качеството на преподаване и качеството на обучение на специалистите за пазара на труда. При нас никога не говорим за договаряне на работната заплата, при нас я формираме на база две постановления“, коментира проф. Лиляна Вълчева от синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ в „България сутрин“.

Едно от постановленията подпомага реализацията на тези средства, формира показатели, индикатори и коефициенти, свързани с качествената работа на висшите училища.

„Това постановление много ясно показва кои висши училища са с много високи резултати и кои са със средни или по-ниски. Естествено, винаги имаме съпротива от ректорите на висшите училища с по-ниски резултати, тъй като те получават по-малко средства, но това е справедливо. Продължава тази съпротива от 3-4-ма ректори, които трябва да се вгледат по-добре в показателите си и да ги подобрят“, заяви проф. Вълчева пред Bulgaria ON AIR.

Тя отбеляза, че има отлив на младите хора, които стават асистенти във висшите учебни заведения заради ниското заплащане. Сега с тази процедура близо 2200 млади асистенти ще получат увеличение на заплатите си.

По нейни думи един от начините да се запазят българските студенти да продължат да работят в България след тяхното обучение е то да им бъде изплатено от работодателска организация, която също им покрива издръжките.

„Таксите не са за всички студенти. От 52 професионални направления в 30 от тях са освободени напълно от такси. Има друга група студенти, която сключва договори с работодателски организации и поемат ангажименти като завършат, защото тази организация им покрива не само таксите, но и издръжките по време на обучението. Но при изискване 5 години да работят във фирмата, която им е осигурила тези средства“, поясни проф. Вълчева.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/