Богоявление е! Небето се отваря, Господ изпълнява желания

Днес е Богоявление – един от най-големите християнски празници в българския календар.

На този ден св. Йоан е кръстил Божия син в река Йордан.

Българинът вярва, че както тогава, така и на всеки 6-ти януари небето се отваря и Господ изпълнява желания.

Във всички епархии на Българската православна църква се отслужва Света Литургия с Велик Водосвет. Традиционният Богоявленски водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия ще бъде отслужен в София.

Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев ще участва в ритуала от 11.00 часа на площад „Свети Александър Невски“, където ще приеме почетния строй на представителните части на Българската армия и ще положи венец пред Паметника на Незнайния воин. Ще присъстват министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, висши военни, депутати и представители на местната власт.

Богоявленски водосвет ще бъде отслужен и във всички гарнизони на Българската армия.

Ритуалите на Йордановден в традиционния фолклор са свързани с кръщенето и освещаването на водата и кръста, затова и на много места този празник се нарича Водици.

На 6-ти януари навсякъде, където има водоем, се извършва ритуалното хвърляне на кръста от местната църква. След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи. Тя пази от болести и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в семейството, ако някой легне болен.

Девойките, също по свой начин вземат участие в празника. Още преди изгрев слънце, те отиват към кладенеца или извора на реката да си налеят „света“ вода. На реката се обмиват домашната икона и своите лица.

На Йордановден се месят и три ритуални хляба, при чието замесване се ползва остатъкът от старата светена вода. Единият е за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата заедно с бакър вино за минувачите.

Върху железен предмет се изгарят чемширените китки от предишното Рождество, а пепелта се поръсва със светена вода и се заравя под овошка или трендафилов храст. С донесената от църквата свещ се запалва с „нов“ огън кандилото в семейния иконостас. Там се полагат и новите рождественски китки.

На Богоявление се правят и различни гадания. Например гадае се по бръшляна за здраве и дълъг живот. Освен това за неомъжените в югозападните части на страната се гадае по пръстени коя мома за кого ще се омъжи.  Има вярване, че ако на този ден замръзне китката, с която ръси светена вода свещеника, то годината ще бъде здрава и плодотворна, ако пък на самия ден е топло – житото ще бъде гъсто, а ако и в дните преди празника е меко времето, то годината няма да е хубава.

Вярва се също, че ако на този ден духа вятър, цялата година ще бъде ветровита. От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именници, независимо от годишното време.

На днешния 6-ти януари имен ден празнуват: Боян, Божидар, Дана, Дан, Божан, Божана, Йордан, Йорданка, Данчо, Богдан, Богдана, Боряна, Боголюб, Боголюба, Бетина и др.