Случи се нещо нормално за парламентарната демокрация – най-възрастният от най-голямата парламентарна група е председател. Нищо толкова не се е случило. Така коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изборът на Вежди Рашидов за председател на НС на брифинг в центарала на партията.
„Върнахме се към едни нормални отношения“, допълни още той и добави, че докато депутатите са избирали председател на НС, министерството на финансите е излязло с 3 варианта на бюджет.
„Докато три дни избирахме председател на НС държавата фалира“, заяви Кирил Ананиев. „Министерството на финансите представи проектобюджета си за 2023 г. с бюджетен дифицит от 6,6 на сто от БВП, което представлява над 11 млрд. лева, което означава, че с над 5 млрд. се влошава дефицита от 2022 г.. След това те искат та теглят нов дълг от 16 млрд. лева.“
За Ананиев Асен Василев е най-слабият министър на финансите за последното десетилетие.
На свой ред Томислав Дончев каза, че ръководството на парламента е било необходимо „не да му се радваме, че го има, а за да може парламента да заработи“.
„Надявам се, без нападки, парламентарните групи да въвлекат в решаването на проблемите онези, които ги създават, защото на мен ми се подиграваха, че по народно казах „има мазнинка в държавата“, бяхме оставили 14-15 млрд. в различни държавни сметки, а сега отиваме на първото заседание с 16 млрд. дълг. Вие видяхте – дори Германия не успя да изтегли 4 млрд. лева, даваха им 1 млрд. пазарите“, каза още Бойко Борисов. „Рецесията е огромна, 0,1% е прогнозата на БНБ за БВП. 0,1% означава, че държавата е в застой.“
„За тези две години упражнание българите получиха 16 млрд. нов дълг, 6,7% дефицит и огромни сметки за гориво, ток и хранителни продукти. С една дума – изборите минаха, но е много вероятно да се зададат втори“, заяви лидерът на ГЕРБ и заръча да се направи контактна група с президента Радев.
„Ние трябва да се погрижим за пенсионерите, за армията и за битовия потребител и бизнеса. Това са първостепенните задачи, които трябва да се свършат в държава днес. По плана за възтановяване Пеканов поработи доста, но до колкото разбираме, не сме наясно отворен ли е още плана. И по начина, по който, заради Асен Василев последни го подадохме, означава, че последни ще получим пари. Което означава, че тези пари, които са записани като аванс в бюджета, може да не дойдат до декември, а дефицитът ще стане по-голям“, обясни Борисов.
„Надявам се колегите да не се чувстват толкова обидени, че са загубили изборите. В демокрацията това е естествено – след управление да губиш, защото хората искат нови и тови неща. Сега това, което са сътворили, бюджетните комисии да седнат и да го поправят заедно с нас. В противен случай катастрофата на пролет ще е огромна. Но, повтарям, трябва и с президента и със служебния премиер, да се проведат дискусии за числата, иначе с тях Еврозона няма да видим. Политически Европа ни желае в Еврозоната, но ние трябва да покажем с бюджета, че ще овладеем инфлацията, дефицита и ще можем да рефинансираме изтегления досега дълг“, допълни бившият премиер.