Борбата с рака е една от най-важните реформи, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост

Министерството на здравеопазването, Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания и водещи специалисти в областта на онкологията проведоха днес обществена консултация за изготвянето на Националния антираков план 2021 – 2030 г., в унисон с Европейския план за борба с рака. Създаването на Национален план за борба с рака е една от най-важните реформи, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост.

„Може би за първи път имаме шанса всички – пациенти, изпълнителна власт, специалисти – да се наредим от едната страна на борбата с рака“, заяви д-р Лидия Чорбанова, началник на кабинета на министъра на здравеопазването. „Това е една от най-важните реформи, които сме заложили за следващия програмен период. До края на годината смятам, че ние ще започнем да показваме първите резултати“, каза тя. Д-р Чорбанова увери, че в Плана са заложени механизми, които засягат борбата с рака от превенцията му чрез здравно образование и насърчаване на здравословни навици у младите до изграждане на нужна инфраструктура за по-достъпно лечение и палиативни грижи из цялата страна.

„Вече сме осъществили първите контакти, включително с пациентски организации на онкологично болни хора. Ще използваме вече така трасираните контакти като база направо да започнем диалог в посока реализация на най-важното“, заяви д-р Цветолюба Генкова, ръководител на Дирекцията за правата на пациентите в Министерството на здравеопазването.

Проф. Асен Дудов, председател на Българското онкологично научно дружество, подчерта нуждата за интеграция на българския антираков план на европейско ниво. „Трябва да поставим усилията си и да кажем къде ние сме неравностойни, за да може Европейският противораков план да стане действителност,“ заяви той и допълни: „Ние сме страна в неравностойно положение. Неравностойното положение се изразява в недостатъчна апаратурна окомплектованост, в недостатъчна цифровизация на средата, в разбиранията за необходимостта от предпазване и скрининг, които са абсолютно различни неща, и лечение на онкологичните заболявания“.

„Само заедно бихме могли да постигнем едно по-бързо присъединяване към Европа по отношение на европейския противораков план, защото това е последната възможност да дадем адекватно диагностициране, лечение и съществуване на онкологичните пациенти в нашата страна. Отдава ни се една наистина уникална възможност да имаме готов разработен от експерти план, който е подплатен и с финансов ресурс“, каза проф. Дудов.

Евгения Александрова, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания, заяви нуждата от партньорство между експерти, пациенти и законодатели за интеграцията на Националния антираков план в България. „Стана ясно, че вече няма място за говорене. На правата сме, в която трябва да действаме“, заключи тя.

Източник: https://www.mh.government.bg/