Борисов обеща да говори с евролидерите „бавничко, с диалог, методично, капка по капка“

„Надявам се президентите Вучич и Тачи да си подадат ръка и да покажат, че Балканите могат да бъдат не по-малко цивилизовани от двете Кореи.“ Това каза премиерът Бойко Борисов на пресконференция по време на Срещата на върха на Европейската народна партия (ЕНП).

[ad id=“225664″]

„Притеснявам се от италиански вариант на Брекзит, да видим какво правителство Италия ще състави.“ Това заяви премиерът Бойко Борисов минути преди старта на Срещата на върха в резиденция Бояна по повод очертаващото се евроскептично правителство в Рим.

„Тревожи ни и излизането на САЩ от ядреното споразумение с Иран, търговските споразумения, напрежението в Близкия Изток“, добави българският министър-председател и глава на председателството на ЕС.

Премиерът не пропусна да говори за Западните Балкани.

„Избрахме си най-трудното – Западни Балкани“, подчерта министър-председателят по повод приоритетите на българското председателство. „Благодарен съм на колегите от всички политически партии от целия ЕС, включително и на колегите от Западните Балкани, че са тук. Това е успех за България, на българския народ. Що се касае до Балканите, не съм вярвал, че ще съумеем да сложим проблема на масата за обсъждане. Рисковете на Европа от приобщаването на Западните Балкани са нула“, подчерта българският премиер.

[ad id=“263680″]

Бойко Борисов определи себе си и германския канцлер Ангела Меркел като двигатели на диалога между ЕС и Западните Балкани. Това стана по време на провелия се по-рано днес форум „Инвестициите на Балканите“, организиран от Българския форум на бизнес лидери и Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.

Премиерът не пропусна да похвали качествата си на геополитически медиатор като обясни как е успял да склони лидерите от съюза да дойдат в България за среща на върха.

„Днес в София идват лидерите на Западните Балкани и лидерите на ЕС. Хич не им се занимаваше на нашите хора, имаме си много проблеми в Европа, но приеха. Това се дължи най-много на канцлера на Германия г-жа Меркел и тя заслужава Нобелова награда един ден.“ С тези думи Бойко Борисов започна своето изказване на форума „Инвестициите на Балканите“, организиран от Българския форум на бизнес лидери и Българското председателство на Съвета на ЕС 2018.

[ad id=“236993″]

После се обърна задочно към лидерите от ЕС:“Защо се страхувате от Западните Балкани?“. Борисов извади лист, предупреди, че се е подготвил и започна да чете: „Подготвил съм се. Ето вижте, Македония има БВП – 11 милиарда, Сърбия – 41 милиарда, Албания – 13, Косово – 8, босна – 17, Черна гора – 4. Сумарно по-малко от 100 милиарда. И такъв страх! При тези огромни трильони, които има в ЕС! Като население страните от Западните Балкани са по-малко от населението на Румъния, а като БВП – по-малък от Славакия. А това място генерира войни и огромни разходи след това“, анализира ситуацията българският премиер. Балканите, по думите му, ще станат едно от най-добрите места за живеене в Европа, „с малко финансиране от бюджетите на страните и с грантовете на ЕК“, анализира Борисов положението.

[ad id=“236999″]

След това обясни как ще си прокарва идеите сред евролидерите: „Довечера ще говоря с колегите. Бавничко, с диалог, методично, капка по капка, най-накрая се съгласиха и днес всичките до един ще присъстват на съвета, включително и Тереза Мей. Брекзит зацикля. Надявам се колегите Заев и Ципрас да приключат този спор с името. Не ви притискаме, вие си знаете. Тази вечер президентът Вучич и президентът Тачи трябва да си стиснат ръцете в София“, направи бърз преглед на междунородното положение Борисов.

После съжали, че акцент на срещата най-вероятно ще бъде ядрената сделка с Иран и търговските отношения със САЩ. Ще се обсъжда и ситуацията в Близкия изток.

[ad id=“237001″]

Премиерът не пропусна и любимата си тема за транспортните коридори.

„Аз съм щастлив, че ЕС защитава и своя интерес. Това е – коридор №4, коридор №8, коридор №10 – това е прекрасно за Хърватия, Сърбия, Черна гора, Македония, разбира се за България и Гърция. Ако ние на Балканите не си помогнеме сами, то и Господ не може да ни помогне. Всичко си зависи от нас“, заключи Борисов.