„Ако има каквито и да било данни за мой бизнес, защото това е абсолютна лъжа, за нещо общо, което съм направил с Пеевски, го моля да сезира прокуратурата, КОНПИ и каквото иска друго. Моята добронамереност не трябва да е за мой ущърб“, заяви премиерът по повод въпроса, зададен му от президента Радев за евентуални негови връзки с Делян Пеевски.
[ad id=“263680″]
„Смятам, че един държавен глава, равно отдалечен от всички партии, не е редно да дава такива оценки и да взима такава явна страна към неговата партия БСП. Не може вчера, когато се разтресе държавата от това, че искат да върнат Народния съд, да не каже една дума по темата. Той е длъжен да говори и за едните и за другите да каже“, коментира Борисов.
Бойко Борисов говори пред журналисти на летище „София“ в отговор на днешните въпроси на президента Румен Радев за отношенията му с депутата от ДПС Делян Пеевски. Министър-председателят ще бъде в Мюнхен на 15 и 16 февруари за участие в традиционната Конференция по сигурността
„Внимателно прегледах всичко, което съм говорил, нито един път не съм направил каквато и да е квалификация, освен да кажа, че заедно сме работили добре и заедно да продължим да работим за стабилността“, допълни Борисов.
[ad id=“218001″]
„Радева няма вина за това, че шофьорът не е спрял на полицейска палка. Никой не го е нападнал“, коментира Борисов скандала около засичането на президентската съпруга от страна на полицията с мерцедес на НСО.
„Доста обвинения се посипаха за Пеевски. За тези, които са забравили – всички гласове на ДПС отидоха за президента Радев – и официално, и неофициално. Какво общо мога общо да имам аз с депутат от опозицията?!“, възмути се министър-председателят.
„Аз се срещам с депутати. Всяка община не може да чака кмет от неговата партия да стане кмет, за да имат водоснабдяване, канализация – абсолютно ми е чиста съвестта. Ако има каквито и да било данни за мой бизнес, защото това е абсолютна лъжа, за нещо общо, което съм направил с Пеевски, го моля да сезира прокуратурата, КОНПИ и каквото иска друго. Моята добронамереност не трябва да е за мой ущърб. Ако има въпроси към депутатите на ДПС, те се отнасят за тях. ДПС не са ми правили подарък, те гласуваха за падането на правителството“, припомни премиерът.
[ad id=“218548″]
„Аз вчера такива добри думи казах, но може би съм се лъгал. Може би не може да ми прости, че не сме купили изтребителите за няколко милиарда, но ние дадохме за учителите, за инфраструктура, за образование. Ще купим самолетите, но нека кажем обективната истина. Огромните пари от милиардите, които са дадени за отбрана, всичките са за ВВС. Не знам защо толкова са купувани през годините – за Кугари, Пантери, Спартани. Да се обърне Радев и да каже веднъж защо така са се подписали договорите, че сега самолетите стоят. При кое правителство се подписаха милиардите, които дадохме за Белене. Не може за едните нищо да не каже, за народния съд нищо да не каже, както за едните, така и за другите. Казах, ще купимч самолети. Увеличихме пенсиите, дадохме и коледни надбавки“, припомни Бойко Борисов.
Той допълни, че би се радвал президентът да каже кой глас отвън визира, когато го съветва да слуша по – малко съветниците си. Бойко Борисов отново засегна темата за Истанбулската конвенция. „След като има каквото и да е съмнение, явно обществото се плаши от такова нещо, докато няма консенсус, няма да движим Истанбулската конвенция напред“, каза той.
[ad id=“236480″]
Бойко Борисов бе категоричен, че днешното изявление на президента Румен Радев е „вероломно нападение“ върху правителството след неговото добронамерено интервю пред бТВ.
„Определям това като вероломно нападение върху правителството без никакъв повод след едно изключително добронамерено срещу президентската институция интервю“, каза министър-председателят.
Той засегна и твърденията на президента за срещата му с турския президента Реджеп Ердоган и препоръката да не носи шербет на турския президент. „Тук прозира завист, а не знам защо. Когато дойде френския президент, направихме максимума добро за държавата. Това, че се нормализират отношенията с Турция и да ти се даде такава възможност, значи, че сме стабилна държава. Но тя е такава не само заради мен, но и заради президента и заради опозицията“, убеден е Бойко Борисов.
„Колкото и да исках да избегна подобно влошаване на отношенията, и Бог ми е свидетел, че аз нямам такава вина. Ако не отговоря, някой ще каже, че това е слабост. Но аз съм побеждавал и коварни врагове“, каза още той.
Премиерът намекна, че държавният глава има политически амбиции. „Ако президентът иска да прави партия, да каже. В противен случай не е честно уж неутралната президентска институция да взима такава страна и да се насочва срещу едно правителство, избрано законно. Няма от какво да се срамувам. В нашето управление нямаме една задкулисна думичка. И не случайно сме побеждавали 11 пъти на избори“, посочи Бойко Борисов.
[ad id=“263680″]
Припомняме, че по-рано днес, Румен Радев реагира с директно обвинение за задкулисни връзки между Бойко Борисов и Делян Пеевски в отговор на вчерашното интервю на премиера в ефира на bTV. Министър-председателят не атакува директно държавния глава, но направи сериозни забележки за синхрона между „Дундуков” 1 и „Дондуков” 2 и посочи началника на президентския кабинет Иво Христов като основен виновник за напрежението между институциите.
„Споменаването в едно изречение на хора от моята администрация с името на Пеевски аз смятам за груба манипулация”, заяви в БТА Румен Радев. Той посочи, че Борисов е получил „коледен подарък” с подкрепата, изразена от Ахмед Доган, а ГЕРБ са гласували „За” внесения от ДПС закон за КТБ. „Ако някой смесва в едно изречение хора от моята администрация с г-н Пеевски, той дължи отговори на някои въпроси. Имал ли е и продължава ли да има срещи с Пеевски? Имал ли е и продължава ли да има общи бизнес интереси с Пеевски? Продължава ли да разпределя обществени поръчки в интерес на г-н Пеевски?”, запита държавният глава.
Той подчерта, че напрежението между МС и президентството се дължи на проблеми като „пренебрежителното отношение към националния суверенитет”, „скалъпената проверка от парламентарна комисия (за изтребителите – б.р.), прекратената модернизация и разсипията във въоръжените сили”, „липса на прозрачност и бетониране на корупцията с новия закон”, „катастрофата в инвестициите”, „мизерните пенсии” и др.