Снимка: Bloomberg LP |
Върховният съд в Бразилия забрани популярната платформа за съобщения Telegram в опит да се справи с това, което властите определят като фалшиви новини и реч на омраза, съобщава Bloomberg.
В петък съдия Александре де Мораеш нареди интернет доставчиците и дигиталните магазини да блокират приложението, след като многократно федералната полиция е правила опити да се свърже с услугата, за да бъде премахнато съдържание.
Telegram е известен „със своята позиция на несътрудничество със съдебните и полицейски власти в няколко държави“, посочват от полицията в искането си за забраната до Мораеш, което той цитира в решението си. „То стана открито пространство за разпространението на разнообразно съдържание, включително такова с последствия в сферата на престъпността“, се посочва още.
Кампанията за спиране на Telegram в Бразилия е част от мащабни усилия на властите за борба с невярната информация за избирателната система в страната.
Президентът Жаир Болсонаро и неговите съюзници привлякоха последователите си към платформата, след като популярни приложения като Twitter и Facebook започнаха да свалят публикации, съдържащи неверни твърдения за Covid-19 и да насърчават използването на недоказани средства за лечение и превенция.
Болсонаро, който често твърди, че е заглушаван от т. нар. Big Tech (големите технологични компании – бел. ред.), също използва платформата. Според критици Telegram се е превърнала в убежище за привърженици на конспиративните.
Според Павел Дуров, основател и главен изпълнителен директор на Telegram, решението е в резултат на лоша комуникация и платформата му работи по спазването на решенията на съда.
„От името на нашия екип се извинявам на Бразилския върховен съд за нашата небрежност. Ние със сигурност можеше да свършим по-добра работа“, каза Дуров в позиция, публикувана в канала му в Telegram.
Дуров поиска съдът да отложи влизането в сила на забраната, докато компанията обработва искането.
Въпреки че WhatsApp на Facebook продължава да бъде по-популярно в Бразилия, през август проучване установи, че над половината притежатели на смартфони в страната имат свален Telegram.
Това не е първият път, в който бразилските власти блокират популярна социална платформа. През 2006 за кратко бе спрян достъпът до YouTube, а през 2016 г. до WhatsApp.