Будители. Читалище „Развитие – 1918“, с. Оряховица

Старозагорски читалища организират онлайн конкурс за обредни хлябове, коледни картички, сувенири и сурвакници. Това са Народните читалища „Пробуда 1927“ с. Горно Ботево, „Димитър Наумов-1908“ с. Преславен, „Стефан Генчев-1901“ с. Хрищени, „Развитие-1878“ с. Дълбоки, „Развитие-1918“ с. Оряховица. Разказваме ви за тях.

Читалище „Развитие“ в старозагорското село Оряховица е основано през 1918 г. В сградата има изградена секция на „Род и памет “ – Оряховска памет, Етнографска изложба. Клуб на пенсионера, развиващ богата културно масова дейност.

В сградата на училището, която е дарена на фондация „Миню Балкански“, има открит Национален институт за образование, където се провеждат курсове по компютърна грамотност за учители от цяла България. Сградата разполага с хотелска част.

Етнографски сбирки в две от къщите на фондация „Миню Балкански“.

Името на с. Оряховица е свързано с многото орехови дървета от векове растящи в селото и околностите му. По време на робството турците произнасят името на селото Рахова, поради фонетичната промяна на българските имена, завършващи на -ово в турски език на -ова, в случая Оряхово – Оряхова.

Хъзър бей, Хъдър бей е наречено по името на основателя на ново селище, в близост до с. Раховиче. Турското название на Кьохне хисарлък (в превод „Старата крепост“) е турски превод на по-старата българска крепост Ряховица. Аналогично на това е и по-късно употребеното название Кюдирбе, съкратено от „Кьохне дербент“ със значение „Старият проход“. Такъв проход е съществувал през средновековието и е свързвал Ряховица по дефилето на Стара река с Тунджанската долина. Джамбазвиран, съвпадащо с другото по-старо име на Стара река – Джамбазлийка, се свързва с изоставено вече място, където са се отглеждали и продавали коне.