През 1928 г. родолюбивите памукчийци създават и читалище в селото. През 1958 г. – 1959 г. с доброволен труд е построена сегашната масивна сграда, в която се помещава народно читалище „Христо Ботев – 1928“.
През годините към читалището са действали много самодейни групи, които са представяли селото на регионални и национални фестивали, и са печелили много грамоти, и медали.
През 1950-те години в Памукчии жужало от млади хора, после опустяло
В момента също се поддържат и съхраняват традициите с „Коледарската група“, „Лазарската група“, и се празнуват старите, традиционни български обичаи – „Бабин ден“, „Сирни заговезни“, „Лазаруване“, „Великден“, „Коледуване“ и др. От 2005 г. се възстанови и възроди стария празник на село Памукчии – „Петковден“, който се празнува ежегодно на 14 октомври.
От Пенджеби кьой до Памукчии
До началото на 70-те години в селото съществува училище до осми клас, което в последствие е закрито и в момента е запазена само сградата.
Изграждането на Памукчии започнало около три турски чифлика
В двора на училището се намират паметници на жители на селото дали живота си за родината. Единият е на памукчийци, загинали за освобождението на България – по време на Старозагорското въстание и по време на боевете за Стара Загора през Руско-турската война. Другият паметник е на всички загинали по време на войните. В периода от 1982 г. до 1985 г. с доброволен труд е построена сградата на кметството и здравната служба.