Бумът на инвестициите в чипове е едва в началото си

Бумът на инвестициите в чипове е едва в началото си

Снимка: Olivier Matthys/Bloomberg

Индустрията за чипове обичайно инвестира твърде много или твърде малко. Продължаващият глобален недостиг на полупроводници, особено в автомобилното производство, показва, че капиталовата дисциплина е отишла твърде далеч през последните години, но махалото е започнало да се отклонява, пише Робърт Сайрън в коментар за Ройтерс.

Последното доказателство за тази промяна – тази седмица главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер заяви, че американската компания планира да инвестира до 95 млрд. долара в Европа през следващото десетилетие.

Въпреки че капиталовите разходи са се увеличили, особено в най-големите компании като Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. и Samsung Electronics, все още сме далеч от момента, който в миналото предизвика излишъци.

Има добри причини за тези бумове и сривове. Търсенето на полупроводници расте от десетилетия и ще продължи да го прави. Във вторник Гелсингер прогнозира, че чиповете ще представляват една пета от цената на автомобил през 2030 г., спрямо 4% през 2019 г., тъй като колите ще станат електрически и автономни.

Изграждането на завод е голям залог. TSMC например похарчи повече от 15 млрд. долара за най-новата си фабрика в Тайван. Поради това компаниите не са склонни да се захващат с такива проекти, освен ако не са сигурни, че заводите им могат да работят близо до пълния капацитет, за да имат прилична възвръщаемост.

Още по темата

Това оставя малка възможност за превишаване на търсенето. Чиповете са евтини и незаменими, както показват в момента автомобилните заводи по целия свят, които работят на празен ход. Клиентите често ще поръчват допълнителни чипове, когато доставките са ограничени, за да се уверят, че имат достатъчно компоненти.

Проблемът е, че докато всяка компания слуша пазара, секторът започва да се обединява. Intel, Samsung Electronics и TSMC планират да инвестират около 75 млрд. долара заедно в полупроводници тази година, спрямо около 50 млрд. долара през 2019 г.

Въпреки това Semico Research изчислява, че индустрията като цяло ще похарчи само с 13% повече спрямо 2020 г. Прогнозите обаче нарастват. През юли Gartner прогнозира, че увеличението ще е с 28 на сто. И двете прогнози за скромни в сравнение със скока от 85% през 2000 г. и ръста от 107% през 2010 г. според IC Insights. Всеки от тези пъти е имало рязък спад на доставките на чипове в рамките на две години.

Предвид постоянния недостиг в производството на полупроводници и нарастващото желание на страни – от Китай до Съединените щати – да субсидират производството на чипове, инвестициите могат да се увеличат през следващата година.

източник https://www.investor.bg/…………