Бундестагът разреши доставка на тежки оръжия за Украйна

Бундестагът разреши доставка на тежки оръжия за Украйна

Снимка: EPA/CLEMENS BILAN

Германският парламент (Бундестаг) гласува в подкрепа на изпращането на тежки оръжия за Украйна – символично решение, което отразява промяната на курса на правителството по този въпрос, предаде DPA.

Германия първоначално отказваше да изпраща всякакво нападателно оръжие на Украйна, а по-късно избягваше да изпраща тежко военно оборудване като бронирани машини.  

Под натиск както в страната, така и от съюзниците, правителството на канцлера Олаф Шолц наскоро даде съгласие да се позволи на Украйна да закупи германски оръжия и подкрепи размяната на въоръжение със съюзници, които от своя страна изпращат тежки оръжия на Киев.

За днешното необвързващо решение гласуваха 586 депутати, 100 законодатели се обявиха против, а седем се въздържаха. Решението получи подкрепата на управляващите партии и на основния опозиционен блок на Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) на бившия канцлер Ангела Меркел.                 

Преди това участващите в управлението фракции и опозицията (християндемократите на бившия канцлер Ангела Меркел) се споразумяха за съвместно предложение след дни на обсъждане, което освен доставки на оръжия, както преки, така и в рамките на т.нар. пръстеновиден обмен, предвижда и финансова и хуманитарна помощ за Украйна, която вече два месеца се съпротивлява на непровокирана и брутална руска инвазия.

Лидерът на опозицията Фридрих Мерц (ХДС/CDU) заяви, че в дискусията за доставките на оръжие проблемът не е бил в опозицията, а в самите правителствени фракции, които сами обвиняваха канцлера Олаф Шолц в слаби комуникационни умения и бездействие в подкрепата на Украйна, стигайки до въпроса от редиците на коалицията „дали все още е на поста си“.

Още по темата

Мерц разкритикува поведението на канцлера по отношение на Бундестага, който отсъстваше по време на дебата, и го обвини в несигурност и слабост. Действията на Шолц „се характеризират с колебание, отлагане и плахост“. Според него все пак е добре, че Бундестагът е приел предложение за подкрепа на Украйна. Ако правителството беше действало бързо, това нямаше да се наложи, каза Мерц и призова управляващите фракции да преговарят конструктивно за по-добро финансиране, като заяви, че осем седмици ценно време са минали, защото правителството не е представило достатъчно информация по този въпрос.

По време на дебата лидерът на социалдемократите (SPD) Ларс Клингбайл защити политиката на федералното правителство, което „знае, че трябва да взема последователни и бързи решения“, но което, особено сега „има основни убеждения в принципите“ и не ги отхвърля във важни моменти. Клингбайл благодари на лидерите на парламентарните партии от управляващата коалиция и опозицията за съдействието им при изготвянето на предложението. И обвини християндемократите в „дребнавост и малоумие“. Въпреки това е било „правилно и важно“ да се изпрати ясен сигнал на Украйна и Путин от центъра на парламента. Клингбайл апелира към Мерц да одобри специалния фонд от 100 млрд. евро за модернизиране на Бундесвера.

Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) гласува против декларацията. Парламентарната група на AfD почита паметта на „всички загинали във войните и скърби заедно с опечалените“. В същото време канцлерът Шолц пътува „до Япония за цъфналите вишни“, вместо да обоснове пред Бундестага какво представя коалицията тук, казаха от десницата. Предложението звучало като „декларация за присъединяване към война“. Дитмар Барч, лидер на парламентарната група на Левицата, говори за „фатална надпревара“ за все по-тежки оръжия. Липсвали дипломатически инициативи, каза той и добави, че солидарността и деескалацията не се изразяват в тежки оръжия, „затова ще се противопоставим на тях“.

Германия вече е изпратила на Украйна близо 2500 противовъздушни ракети, 900 гранатомета и милиони боеприпаси, включително ръчни гранати и мини, съобщи DPA. Сега Берлин планира да даде бронирани машини на Словения за заместване на танковете от съветската епоха, които страната изпраща на Украйна, да изпрати минохвъргачки директно на Киев и да му позволи да закупи държани на склад самоходни бронирани зенитни оръдия от Германия. 

Германски компании са поискали също да изпратят 88 танка Leopard, 100 бронирани машини Marder и 100 гаубици на Украйна, разрешение за което още не е дадено.

https://www.investor.bg/