Бунтовниците взеха властта в Сирия. Асад избяга в Москва

Бунтовниците взеха властта в Сирия. Асад избяга в Москва

Башар ал-Асад се е оттеглил от поста си като президент на Сирия след 24-годишно управление и е напуснал страната. Това съобщи в неделя външното министерство на Русия, която е съюзник на Асад.

По-късно руски държавни медии съобщиха, че Асад е в Москва и ще получи политическо убежище в Русия.

Новината идва, след като бунтовниците в Сирия обявиха контрол над столицата Дамаск след изненадваща офанзива, която започна миналата седмица. По-рано те превзеха град Алепо на север, Хама в Централна Сирия и Дейр аз-Зор на изток. В петък те съобщиха, че контролират и южните градове Суейда и Дераа, а в събота влязоха в град Хомс.

Съобщението на руското външно министерство е първото официално потвърждение, че Асад вече не е в Сирия. В него се посочва, че той се е оттеглил след “преговори с други участници във въоръжения конфликт” и е дал инструкции за мирно предаване на властта. Не се съобщава къде се намира той в момента.

Москва твърди, че не е участвала в преговори и че военните ѝ бази в Сирия са във висока степен на готовност, но не и под директна заплаха.

Русия е ключов съюзник на Асад и оказва на режима му военна помощ. Продължилото 24 години авторитарно управление на Асад беше подкрепяно също от Иран и Хизбула, обявена за терористична организация в САЩ.

Бунтовниците са водени от Хаят Тахрир аш Шам – радикална ислямистка групировка, която е смятана за терористична организация от повечето държави в света, включително от САЩ.

Дамаск

По-рано в неделя бунтовниците казаха, че Дамаск е “свободен от Асад”.

Хиляди жители на сирийската столица излязоха на площадите и скандираха “Свобода”, разказват очевидци, цитирани от Ройтерс.

Би Би Си съобщи за престрелки в Дамаск по-рано в неделя, но няма информация за организирана съпротива на напредването на бунтовниците.

Бунтовническият командир Хасан Абдул Гани каза в неделя, че продължават операции за “пълно освобождаване” на провинцията около Дамаск.

По-рано в едно от предградията на столицата статуя на бащата на Асад, покойния президент Хафез ал-Асад, беше съборена и унищожена.

Бунтовническите сили съобщиха, че са освободили затворниците от затвора Сайдная, където се твърди, че хиляди политически противници на Асад са били измъчвани и екзекутирани.

Краят на режима на Асад бележи промяна на баланса на силите в Близкия изток, където Иран и Руси губят ключов съюзник.

Ръководителят на основната сирийска опозиционна група в чужбина Хади ал-Бахра Сириан каза, че Дамаск вече е “без Башар ал-Асад”.

Сирийският премиер Мохамад Гази ал-Джалали каза, че ще подкрепи приемствеността на управлението и е готов да си сътрудничи с всяко ръководство, избрано от сирийския народ.

Президентът на САЩ Джо Байдън и неговият екип съобщиха, че наблюдават “извънредните събития в Сирия” и поддържат връзка с регионалните партньори.

Хомс

Часове преди да достигнат Дамаск бунтовническите сили съобщиха, че са поели пълен контрол над ключовия град Хомс.

Хиляди жители на Хомс излязоха по улиците, след като армията се изтегли от централната част на града, танцувайки и скандирайки “Асад си отиде, Хомс е свободен” и “Да живее Сирия и долу Башар Асад”, съобщи Ройтерс.

Хомс е ключов, защото се намира на кръстопът между Дамаск и Средиземно море. Превземането му прекъсна връзката на столицата с крайбрежието, където има руска база.

Предисторията

Изненадващата офанзива на бунтовниците идва след години затишие на гражданската война в Сирия. Тя започва през 2011 г. Тогава в страната избухват протести срещу Башар ал-Асад, чието семейство управлява Сирия от 1971 г. насам. Те са смазани, заради което започва да се сформира въоръжена опозиция.

Тя се състои от малки групировки, които са с различна идеология, но имат обща цел – свалянето на Асад. Те са подкрепяни от няколко държави, включително Турция, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, както и от Съединените щати.

В продължение на години Асад успява да отблъсне опозицията с помощта на Русия, Иран и Хизбула, като ролята на Москва е ключова.

През 2015 г. Русия изпраща свои войски и военни самолети в Сирия. Заедно със сирийските военни самолети и хеликоптери ходът на войната се обръща в полза на Асад.

Пет години по-късно Русия и Турция сключват споразумение за прекратяване на огъня в последната останала под контрола на опозицията провинция Идлиб.

Близо 10 години след първоначалната намеса на Русия в гражданската война в Сирия позициите на Асад обаче са отслабени.

Русия вече три години води война в Украйна, а през септември Хизбула влезе във въоръжен конфликт с Израел, вследствие на което по-голямата част от водещите ѝ фигури бяха убити. Иран също е въвлечен в прокси война с Израел.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036