2022 година ни изправи пред най-сериозното предизвикателство – войната. Конфликтът между Русия и Украйна доведе до сериозна бежанска вълна.
„Ставаме по-съпричастни, даряваме повече. Не даряваме само един ден в годината, може би около Коледа естественият подтик на човека е да бъде солидарен с хора и с каузи. „Българската Коледа“ едва ли е най-добрият модел за кампания, защото институциите трябва да създават механизми, които да работят, така че да няма деца и възрастни хора, които да имат нужда от подкрепа, а не самите те да набират средства, конкурирайки неправителствените организации“, заяви Боряна Кирилова от Българския дарителски форум в студиото на „България сутрин“.
По думите ѝ, винаги когато има хуманитарни или природни кризи, хората и бизнесът даряват повече, но в следващата година има лека умора и отдръпване, защото ресурсите и енергията на хората не са неизчерпаеми. Желанието за подкрепа не е безкрайно и след остри периоди на дарителски подем има леко изчерпване и притихване, но хората разпознават дарителството като начин да участват в живота на другите.
„Каузите, зад които застава българинът, са много различни. Най-често хората даряват за здравни и социални каузи, защото това са огромни бездни, неподкрепени от държавата и от институциите. Наблюдаваме в последните години тенденции, в които това се трансформира и хората са по-склонни да даряват за каузи, свързани с развитие“, посочи гостът пред Bulgaria ON AIR.
„Програмата „Научи се да даряваш“ я видяхме при американски колеги. От 7 години я правим в български училища. Всяка година се опитваме да работим с по-голям брой учители. Тази година са 53-ма от цялата страна. За първа година имаме дори от малки села в България учители. Тя е насочена и към учителите, и към децата, и към родителите, и към местната общност“, разказа Кирилова.
Тя уточни, че програмата представлява около 250-300 адаптирани урока. Те са ресурсни уроци на сайта на форума, които са свързани с теми като дарителство, доброволчество и гражданско участие. Програмата дава достъп на практици от всякакви сфери да влизат в часовете на учениците и децата да виждат хора, които правят истински и вълнуващи неща отвъд една по-консервативна образователна система.
„Най-често даряваме интуитивно, но бихме могли и по-рационално да подходим към дарителството – да осъзнаем коя кауза е близка до нас, да потърсим организации, които работят в тези сфери, да видим към какъв проблем искаме да допринесем. За нас ключът е образование от съвсем малки, защото когато децата още в първи клас започнат да работят по тази програма, до трети-четвърти те вече се променят“, категорична е Кирилова.
Гледайте видеото с целия разговор.