България отбеляза осезаем напредък в годишната класация за свободата на словото на международната организация “Репортери без граници” (RSF) и вече заема 91-о място, вместо досегашното си 112-о. Изкачването на тези 21 позиции в индекса на RSF означава, че страната за пръв път е сред 100-те държави с най-добри показатели за медиийна свобода от 2013 г. насам.
Досега България традиционно беше последна от страните членки на Европейския съюз по свобода на словото, но в последния индекс е изместена от Гърция, която регистрира срив от 70-та до 108-ма позиция. Основната причина за това е убийството на криминалния репортер Йоргос Караивас през април 2021 г.
Най-свободни медии традиционно имат скандинавкисте страни Норвегия, Дания и Швеция, които заемат първите три места в класацията на RSF, в която участват общо 180 държави. Китай остава един от най-авторитарните режими по отношение на свободата на словото, заемайки 175-о място. Разликата с Русия е само 20 позиции – тя заема 155-о място.
Според авторите на годишното изследване войната, започната от Русия срещу Украйна на 24 февруари, има опустошителни последици върху медиите в региона. Базираната в Париж организация обръща внимание на убитите и ранени репортери, отразяващи конфликта, на нивото на военна цензура, невиждано от съветския период, както и на масовата дезинформация.
“В самата Русия правителството пое пълен контрол върху новините и информацията, като установи обширна военновременна цензура, блокира медиите и преследва несъответстващи на изискванията журналисти, принуждавайки много от тях да бягат в изгнание“, отбелязва RSF.
Страната регистрира срив от 5 места заради репресиите срещу руски журналисти, отразяващи протести срещу Кремъл, както и заради използването на законодателството за “чужди агенти“ срещу медии.
Според “Репортери без граници” Русия налага цензурата си по отношение на войната в Украйна дори и в съседни държави като Беларус, която заема 153-о място в класацията. Местни независими журналисти там продължават да бъдат преследвани за работата си след оспорваните президентски избори през август 2020 г., а повече от 20 служители на медии са в затвора.
За първи път бившите комунистически държави Естония и Литва са сред първите 10, като се нареждат съответно на четвърто и девето място. Петте най-лоши страни в света по свобода на печата са Мианмар, Туркменистан, Иран, Еритрея и Северна Корея.
Последният индекс на “Репортери без граници” “подчертава катастрофалните последици от новините и информационния хаос – ефекти от глобализираното и нерегулирано онлайн информационно пространство, което насърчава фалшивите новини и пропагандата“.
Според RSF медийната поляризация в Съединените щати, класирани на 42-о място, подхранва и засилва вътрешните социални разделения. Като такъв пример е посочена и Франция, която заема 26-о място.