България е сред 20-те най-опасни страна за журналисти в Европа и Централна Азия, сочи доклад на международната организация „Репортери без граници“. Докладът обхваща последните 20 години и анализира данните за убити журналисти в целия свят. Той беше публикуван в петък и е базиран на годишните обзори на организацията.
През последните две десетилетия(2003 – 2022 г.) общо 1668 журналисти са били убити по целия свят във връзка с работата им, показват данните. Това значи средно по над 80 убити журналисти всяка година, отбелязват авторите на анализа.
В него се посочва, че най-опасната държава в Европа и Централна Азия за журналисти е Русия, където през последните 20 години са били убити общо 25 журналисти. На второ място е Украйна – 20 журналисти, като 8 от тях са били убити след началото на руската инвазия.
За България е посочено, че е извършено едно убийство, каквито са данните и за Беларус, Киргизстан, Косово, Латвия, Малта, Черна гора, Великобритания, Словакия и Туркменистан. В доклада не се споменава името на българския журналист.
През 2018 г. журналистката Виктория Маринова беше убита в Русе, като извършителят Северин Красимиров призна вината си. Той получи присъда от 30 години затвор при първоначален строг режим. В пледоарията си прокуратурата тогава каза, че Красимиров е извършил криминално престъпление по сексуални подбуди, които нямат връзка с професионалната дейност на жертвата.
Докладът на „Репортери без граници“ излиза в момент, когато българският журналист Христо Грозев беше обявен за издирване от Русия, а служебният автомобил на разследващия сайт Bird.bg осъмна със срязани гуми.
През октомври проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ) показа, че журналистите в България са подложени на онлайн тормоз, стрес, заплахи за дела, опит за намеса в редакционното съдържание и автоцензура.