България иска да се свърже с 6 страни чрез подводни кабели

България иска да се свърже с 6 страни чрез подводни кабели

Снимка: Pixabay

България иска да увеличи свързаността с подводни кабели през Черно море, като отправя предложение към бизнеса и индустрията за инвестиции в тази посока. Идеята е страната „да предложи една по-добра регионална свързаност, привличайки повече трафик“, разкри заместник-министърът на транспорта и съобщенията Дилян Берковски по време на конференцията “Digital Sofia”.

По думите му в Черно море има един модерен оптичен кабел, който свързва Грузия с България. През страната ни минават трафици от над 15 терабита, а в южната част на Европа единствено Марсилия и Милано привличат повече трафик от нас, допълни Берковски.

Министерството на транспорта и съобщенията си е поставило амбициозната задача за свързването на България с други държави посредством подводни кабели, като на този етап се планира втори кабел до Грузия, връзка с Молдова през устието на река Дунав, свързаност с Румъния, Турция, Гърция и Египет.

Още по темата

Причината връзката с Египет да е толкова привлекателна за България е фактът, че в Египет има четири центъра за данни, които събират трафика от цяла Азия, Източна Африка и Западна Европа.

Подводните кабели, които са над 430 в света по данни на Датския институт за международни проучвания, са считани за ключова инфраструктура. Междувременно нарастват опасенията, че предвид войната в Украйна, Русия може да обмисля атаки върху подобни кабели, за да може да бъде засегната интернет връзката на западния свят.

Причината тези кабели да са толкова важни, е защото помагат за трансферирането на големи масиви от данни от една страна в друга.

Очаква се глобалният пазар на такъв тип кабели да нарасне до 16,15 млрд. долара през тази година, а прогнозите за миналата година са, че е достигнал 14,40 млрд. долара, сочат данни от доклада „Submarine cable systems Global Market Report 2022″ на ReportLinker от март тази година. Компанията смята, че пазарът ще се развие допълнително, като през 2026 г. ще се равнява на 26,10 млрд. долара. Една от основните причини за продължаващия растеж на пазара е нарастващият брой на телекомуникационните и интернет връзките в света. 

https://www.investor.bg/