България и още 21 страни подкрепиха утрояването на ядрената енергетика до 2050

България и още 21 страни подкрепиха утрояването на ядрената енергетика до 2050

България и още 21 страни от четири континента подкрепиха декларация за тройното увеличаване на обема на ядрената енергетика до 2050 г. Това се случи в рамките на Конференцията на ООН за изменението на климата COP28, което се провежда в Дубай. На форума София е представена от Румен Радев.

Новината идва, след като в петък, при откриването на конференцията, някои от водещите страни в света постигнаха съгласие за учредяването на фонд за компенсиране на по-бедните страни, които са понесли щети, причинени от изменението на климата.

Конференцията за изменението на климата е ежегодна среща на близо 200 страни от целия свят, които се събират, за да оценят напредъка в борбата с климатичните промени и да предприемат различни мерки, свързани с нея. Тя започна в четвъртък и ще продължи до 12 декември.

Страните, които стоят в основната на декларацията, са Великобритания и САЩ. Тя беше подкрепена още от Франция, Полша, Швеция, Обединените арабски емирства, Чехия, Украйна, Словения, Словакия, Румъния и други.

„В Европа страните с висок дял на ядрена енергия са най-чисти“, каза президентът на Франция Еманюел Макрон, който се застъпи и за по-големи инвестиции в ядрена енергетика в развиващите се страни.

Франция е най-големият застъпник на развитието и увеличаването на използване на ядрена енергетика в рамките на ЕС и стои начело на група от страни членки, които се застъпват за запазването и построяването на нови реактори на континента. Основен противник в рамките на блока е Германия.

„Разбирам притесненията на някои правителства, но като президент на държава с успешен опит, убедено твърдя, че ядрената енергия е безопасна и няма място за страх и притеснения“, каза президентът на България Румен Радев.

В подкрепа на позициите на страните си се изказаха още президентите на Румъния и Полша Анджей Дуда и Клаус Йоханис. САЩ бяха представени от специалният пратеник на САЩ по въпросите на климата и бивш държавен секретар Джон Кери.

През 2023 г. страните в ЕС се разделиха на два по-големи лагера по отношение на използването на ядрената енергия като възможност за постигане на целта за преход към енергийна неутралност до 2050 г. 14 страни, сред които е и България, настояват европейския бюджет да може да се използва за изграждане на ядрени мощности. Германия, Австрия и още няколко страни пък се противопоставят на това намерение.

В края на октомври България обяви, че ще строи два нови реактора на площадката на АЕЦ „Козлодуй“.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036