България и Унгария са намерили решение за плащането на транзита на руски газ по „Турски поток“, което не противоречи на американските санкции срещу руската „Газпромбанк“. Това съобщи в петък министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто, който беше на посещение в София.
Новината идва, след като преди три дни българският министър на енергетиката Владимир Малинов каза, че София може да спре транзита на руски газ до Сърбия и Унгария, ако руската компания „Газпром“ не намери решение за плащанията.
Тръбопроводът „Турски поток“, по който Сърбия и Унгария получават газ от Русия, минава през България и за услугата страната получава определена такса.
През ноември САЩ наложиха санкции на „Газпромбанк“ – банката, към която доскоро всички купувачи на руски газ бяха задължени да плащат за сделките. На 6 декември руският президент Владимир Путин отмени това условие, но остана неясно как и към кои банки ще бъдат превеждани плащанията занапред.
Сега унгарският външен министър Петер Сиярто пристигна на посещение в София, като се срещна с президента Румен Радев и министрите на енергетиката и на външните работи на България.
След срещите Сиярто каза, че е било намерено „правно-финансово решение“ за транзита на руски газ през България, което е приемливо както за София, така и за Будапеща и което не противоречи на американските санкции. Той обаче не съобщи подробности за решението.
Свободна Европа се свърза с пресцентъра на българското министерство на енергетиката, но от там отказаха коментар.
В съобщението, публикувано на сайта на министерството, се казва единствено, че по време на разговора на Малинов със Сиярто е бил „обсъден вариант, който включва унгарската страна като част от решението“.
Там се казва още, че самата компания „Газпром“ „следва да намери начин да заплаща, за да продължи да ѝ се предоставя услугата“ за транзит през България.
Продължението на „Турски поток“ през България беше построено по времето на управлението на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов.
По-късно разкрития за планирането, строежа и работата на газопровода показаха, че той обслужва изцяло „Газпром“ и Русия, въпреки че беше построен със средства от националния бюджет на България.
София не получава газ по „Турски поток“, а единствената ѝ потенциална полза от него е да получава транзитни такси по договор с „Газпром“. Руската държавна компания е резервирала почти изцяло капацитета по тръбата до 2035 г.