Няколко държави членки на ЕС от Източна Европа, сред които и България настояват Съюза да наложи мита за внос на украинското зърно, позовавайки се на нелоялна конкуренция, съобщи в понеделник унгарското министерство на земеделието
Министерството, цитирано от Ройтерс, съобщи, че министрите на земеделието на България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия са изпратили писмо до Европейската комисия с искане за въвеждане на мито, като посочват, че по-евтините селскостопански продукти от Украйна отнемат от техните експортни пазари.
През септември земеделци организираха масови протести в България. Тогава беше постигнато споразумение с правителството, което предвиждаше няколко мерки. Сред договорените мерки беше договорено отпускане на 63 млн. лева на Държавен фонд „Земеделие“ за 2023 г., удължаване на забраната за внос на украински слънчоглед до изчерпване на наличните количества, изплащане до 6 октомври на 150 млн. лв. субсидии заради негативното влияние на войната в Украйна и други. Протести имаше и в други страни в списъка.
Протести на фермери има и в момента в Румъния, като блокират централни пътища и гранични пунктове, включително с Украйна.
Петте подписали страни са сред шестте държави членки на ЕС, които произвеждат значително повече пшеница и царевица, отколкото са им необходими, което е от ключово значение за европейската безопасност на храните и стратегическия суверенитет на ЕС, се казва в общото писмо на министрите.
„Ето защо Брюксел трябва да въведе мерки, които да защитят пазарите на държавите членки, граничещи с Украйна, като същевременно им помогнат да използват пълния си експортен потенциал“, се казва в писмото. „Една от тези [мерки] би могла да бъде въвеждането на вносни мита за най-чувствителните селскостопански продукти.“
По-големите размери на стопанствата в Украйна правят износа на зърно от страната по-евтин и това изтласква земеделските производители от ЕС от традиционните им експортни пазари, казват министрите.
Министрите също така призовават Европейската комисия, изпълнителния орган на блока, да проучи в доклад дали производството на Украйна е в съответствие със стандартите на ЕС.
Жалбите са адресирани до еврокомисаря по търговията Валдис Домбровскис и еврокомисаря по земеделието Януш Войчеховски.
Износът на зърно е рядък източник на напрежение между Киев и неговите съседи от ЕС, тъй като България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия се превърнаха в алтернативни транзитни маршрути за украинското зърно, за да компенсират по-бавния износ през украинските черноморски пристанища след руската инвазия през 2022 г., отбелязва Ройтерс.
Полша, Словакия и Унгария обявиха ограничения върху вноса на украинско зърно през септември миналата година, след като Европейската комисия реши да не удължава забраната за внос в петте съседни на Украйна държави от ЕС. И трите забрани се отнасят само за вътрешния внос и не засягат транзита до следващите пазари.
В отговор Украйна подаде жалба в Световната търговска организация срещу трите държави, докато други членове на ЕС осъдиха едностранните действия.