България има реален шанс да се присъедини към Шенген. Няколко фактора допринасят за това. Единият е външната заплаха в лице на Тръмп. Приемането на България и Румъния трябваше да се случи отдавна. Това ще доведе до ползи за съседните страни и особено Австрия, която се намира в неблагоприятно икономическо състояние. Трябва да се отбележи, че Унгария също търси постижение, с което да похвали председателството си. А Орбан е близък до Тръмп, което го прави влиятелен в Европа. Това каза Руслан Стефанов – програмен директор и главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията, в предаването „Клуб Investor“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
Малко вероятно е Тръмп да търси мост към Брюксел. САЩ мислят в глобален мащаб. Европа е тази, която получава американската политика. Това, което със сигурност може да се види, е, че още юли месец се знаеше, че Тръмп ще се върне на власт. Вече има изградени връзки между европейските институции и политически партии с бъдещата администрация на Тръмп.
„В Европа няма толкова страх, колкото очакване на неизвестността“, коментира гостът. Европейският съюз знае, че Тръмп няма да търси тяхното партньорство, а е воден от това, че Европа не се включва достатъчно в защитата на Украйна и не плаща за своята сигурност. На европейците ще бъдат задавани неудобни въпроси от позицията на сила. Това е една от причините германското правителство също да се подготвя за смяна.
Според събеседника Урсула фон дер Лайен вече е реагирала като е обявила, че Европа трябва да внася повече втечнен газ от САЩ. По всяка вероятност ще имаме и европейски отговор спрямо Китай. Европа трябва да се включи и позиционира спрямо съперничеството на Европа с Китай. Проблемът е, че европейската икономика е зависима от китайската. Европа е голям вносител на китайски стоки. Общият пазар е причината САЩ и Китай да имат интереси към Европа.
„Всъщност, данните за германската икономика не са толкова отчайващи. Страната има много възможности за допълнителен ръст“, отбеляза Стефанов. Например, нужно ли е да се спрат всички ядрени реактори, когато това може да понижи цените на енергията. Големият въпрос е дали европейските национални и наднационални лидери ще успеят да управляват процеса за по-голяма федерализация. Националистите винаги ще са против това, но примерът с Великобритания е предупреждение за това какво става, когато напуснеш ЕС.
В България е отчайващо това, което се случва. Невъзможността е не само да се намери път напред, но и от гледна точка на липсата на идеи. Готови сме да инвестираме 30 милиарда в ядрена енергетика, но не взимаме 10 милиарда от ЕС за Зеления преход и готови политики. Дори тези пари да нямат никакъв инвестиционен ефект, те пак дърпат икономиката напред. България започва да става невидима в Брюксел.
Като част от ЕС ние имаме достъп до най-развитите пазари. В същото време имаме обществен и частен ресурс за инвестиции, защото сме закачени към Еврозоната и лихвите са по-ниски. „Това, което обаче казваме, е, че е по-важно да политиканстваме и да спорим кой разпределя порциите. Тази непрактичност води до това да изоставаме от Румъния и други съседни държави.“, категоричен е гостът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase