България очаква да получи около 10 млн. евро европейска помощ в замяна на премахването на националната забрана за внос на храни от Украйна. Това каза в събота служебният министър на земеделието Явор Гечев, като уточни, че това е предложението на Европейската комисия.
“Тези пари са недостатъчни, настояваме за информация от Европейската комисия за методите и начините, по които е смятана тази пропорционалност на средствата”, каза Гечев по време на събор на овцевъдите в България.
На 3 май служебното правителство реши да отмени забраната за внос на някои храни от Украйна. Това стана, след като Европейската комисия предложи мерки в подкрепа на фермерите в България и четири други страни от ЕС, ако те отменят националните си забрани за внос от Украйна.
Предложението на Брюксел предвижда финансова помощ за засегнатите фермери в пет страни от ЕС – Полша, Словакия, Унгария и Румъния, както и България, както и координирани ограничения във вноса на зърно от Украйна в тези страни. Помощта е в размер на общо 100 млн. евро.
От думите на българският земеделски министър от събота стана ясно, че предвидената за България допълнителна помощ е в размер на 10 млн. евро. Тя е в допълнение към вече предвидени европейски средства в размер на 16 млн. лева.
“Смятаме, че България е подценена по отношение на втория пакет от помощи от Европа”, каза още Гечев.
През април България въведе временна забрана за внос на зърно, мляко, месо и други храни с произход Украйна. По-рано подобни решения взеха Полша, Унгария и Словакия, въпреки че търговската политика на ЕС е в правомощията на Европейската комисия.
Това се случи, след като преди близо година Брюксел реши да премахне митата на стоките от Украйна в знак на солидарност със страната, която беше нападната от Русия и чиято икономика разчита до голяма степен на селскостопанска продукция.
През последните месеци обаче земеделските производители в България организираха редица протести срещу улеснения внос, като казаха, че той подбива местния пазар.
Украйна е един от най-големите износители на жито и слънчоглед в света, блокирането на износа ѝ заради войната предизвика продоволствена криза и повишени цени миналата година.