Министърът на финансите Асен Василев. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
България и Гърция започват преговори за строителство на нова ядрена мощност у нас, която да бъде ползвана от Гърция по дългосрочен, 20-годишен договор. Това обяви министърът на финансите Асен Василев пред Нова телевизия.
„Ще действаме изключително бързо, при условие че има купувач за тази електроенергия. Вече участваме в терминала за втечнен газ в Александруполис. Водим разговори с южните ни съседи и имаме тяхната подкрепа за това да участваме и в самото пристанище, така че да получим търговски излаз към Егейско море“, каза още Василев.
По думите му атаката срещу Украйна не е била неочаквана заради събитията от предходните седмици и България е започнала да се готви за това.
Според Василев Русия ще реагира срещу Европейския съюз като цяло, а не конкретно срещу нашата страна. „Отговорът, който би могъл най-много да навреди на Европейския съюз в краткосрочен план, е спирането на газовите доставки”, коментира той.
Василев посочи още, че Гърция е продала на България допълнителния газ, който тя не ползва. Василев увери, че валстите у нас имат планове и подготовка да се избегне енергийна криза.
Той бе категоричен, че България ще помогне на Украйна. „Има списък с искания от украинска страна, които в момента се анализират. Вече сме отговорили, че за част от тях можем да помогнем. Подробности за споменатата от премиера Петков военно-логистична подкрепа не мога да дам, защото в момента текат военни действия“, заяви Асен Василев.
„Това, което се случва в момента в Украйна, не е филм. Това не е нещо, което не ни засяга. Това е нападение на една държава, която обявява война на друга държава без абсолютно никаква провокация. И ЕС, и НАТО, и България правим всичко възможно да помогнем“, коментира вицепремиерът.
Той изрази задоволство от взетите от Брюксел решения през изминалите дни. Той коментира още, че според медийни публикации китайските държавни банки също са подкрепили санкциите срещу Русия, свързани с изключването на банки от системата SWIFT. Тези данни обаче все не са потвърдени от официални източници.
Според Василев най-тежката санкция срещу Русия до момента в съгласуваната между ЕС и редица държави за замразяване на активите на Руската централна банка. „Путин си мислеше, че има 800 млрд. долара, с които да финансира икономиката на страната си в случай на санкции. След като тези пари обаче бъдат поставени под запор, това ще означава, че Руската централна банка не може да поддържа рублата и няма средства, с които да извършва разплащания по вноса в Русия“, обясни финансовият министър.
В момента Путин разполага със 132 млрд. долара в злато (2200 тона). Единственият голям купувач на злато е Китай. Предвид тежката ситуация обаче Пекин едва ли би купил ценния метал на пазарни цени, смята Василев.