
Българската европрокурорка Теодора Георгиева намеси името на Делян Пеевски в разследването за разширението на газохранилището “Чирен”.
В интервю за “24 часа”, публикувано в четвъртък, тя посочи, че по делото “Чирен” са събрани “данни, че Делян Пеевски е искал 20 млн. лв. от подизпълнители по проекта”.
В петък Пеевски каза пред журналисти в парламента, че твърденията на Георгиева са “едни лъжи” и че е подал сигнал срещу нея, без да уточни до коя институция.
Твърденията идват след новината за проверката, която Европейската прокуратура започна срещу Георгиева с аргумента, че независимостта ѝ е поставена под съмнение. Институцията съобщи, че е отстранила временно Георгиева докато трае проверката.
Това се случва на фона на публикувани в медиите анонимни видеозаписи, за които се твърди, че показват Георгиева в офиса на издирвания бивш следовател Петьо Петров – Еврото. По този случай тече проверка в Софийската градска прокуратура (СГП).
Самата Георгиева каза, че Европейската прокуратура не се занимава с данните за връзка между нея и Еврото, а с действията ѝ по делото за разширението на газохранилището “Чирен”.
По това дело на 24 март трябваше да бъде обвинен директорът на “Булгартрансгаз” и бивш енергиен министър Владимир Малинов, съобщи Нова телевизия, но той влезе в болница.
В няколко интервюта в четвъртък Георгиева каза, че започналото на 26 март срещу нея “административно разследване” в Европейската прокуратура е свързано с неин отвод от делото “Чирен”.
Георгиева уточнява, че се е оттеглила от разглеждането на това производство заради отправени ѝ заплахи, които свързва конкретно с Пеевски. По думите ѝ става въпрос за предупреждение, че ще бъде атакувана с компромати, ако повдигне обвинение на Малинов.
“Във връзка с отправените към мен заплахи искам да уточня, че по повод на разследването за “Чирен” съм си направила отвод, защото се чувствам застрашена от г-н Пеевски, който е сочен от отстранените подизпълнители като човек, който упражнява натиск върху тях да се качи маржът на печалбата на дружеството изпълнител и те да изпълнят проекта на непосилно ниска за тях цена”, казва Георгиева пред “Капитал”.
Става въпрос за подизпълнителите на проекта за разширение на газохранилището.
По-късно “24 часа” също публикува кратко интервю с Георгиева, в което се цитира твърдението за поискани от Пеевски 20 милиона от подизпълнители на обществената поръчка.
Името на Пеевски се споменава в контекста на обществената поръчка за разширението на “Чирен” в кореспонденция между адвокатите на избрания подизпълнител Пи Ем Лукас Казахстан (PM Lucas) и Министерството на енергетиката, в която дружеството сигнализира за натиск.
Тази кореспонденция беше публикувана в разследване на Антикорупционния фонд (АКФ).
В едно от писмата пише, че компанията е получила информация, че има натиск да бъде сменена и че този натиск може да идва от санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. Впоследствие фирмата наистина е отстранена като подизпълнител.
Сега Георгиева каза, че в рамките на разследването са събрани данни, че Пеевски е искал 20 млн. лв. от подизпълнители по проекта, но в интервюто не се посочват имената на фирмите.
До момента няма публична информация Пеевски да е заподозрян или разследван по случая.
Свободна Европа потърси Георгиева за повече подробности, но тя не отговори на позвъняванията.
В петък Пеевски нарече твърденията на Георгиева “лъжи”.
По думите му тя “в паниката си измисля едни лъжи, за които днес подадох сигнал”.
Той не посочи до коя институция е подал сигнала, но ден по-рано каза, че ще “даде на прокурор” Георгиева за набеждаване.
Твърденията за намеса на Пеевски предизвикаха политически реакции. Ивайло Мирчев от “Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) написа във Фейсбук, че разширението на “Чирен” е “е една от топ злоупотребите на управленията свързани с ГЕРБ и Пеевски”.
Лена Бориславова от ПП-ДБ написа във Фейсбук, че това е “първата реална възможност някой да предприеме действия срещу Пеевски и неговата мрежа за корупция”. Тя попита и дали Георгиева е извършвала “досега действия по разследване във връзка с тази данни, които днес обявява”.
Европейската прокуратура започна разследване, свързано с обществените поръчки за разширението на газохранилището “Чирен”, през 2024 г. Впоследствие държавният газопреносен оператор “Булгартрансгаз”, който е собственик на хранилището и възложител на обществените поръчки, прекрати спорния договор с изпълнителя, без да поиска неустойки.