Руски ли е анексираният от Москва полуостров Крим и агресор ли е президентът на Русия Владимир Путин. Това са въпросите, на които кандидатката за кмет на София Ваня Григорова от местната коалиция „БСП за България“ отказа да отговори в телевизионно интервю в четвъртък.
На въпроса дали знамето на Украйна трябва да бъде на фасадата на Столична община Григорова отговори отрицателно и каза, че само българското и европейското знаме имат място в българските институции.
Изказванията на Григорова идват в седмицата между първия и втория тур на местните избори. След като на 29 октомври тя спечели над 21% от гласовете на столичани, в неделя лявата кандидатка ще участва в балотажа за кмет на София срещу Васил Терзиев, издигнат от ПП-ДБ и „Спаси София“.
В сряда Григорова се опита да избегне три от въпросите на водещите в сутрешния блок на „Нова телевизия“. Те бяха свързани с мнението на кандидатката за Крим, Путин и знамето на Украйна на фасадата на Столична община.
Григорова за Крим
В отговор на въпроса руски ли е Крим Григорова каза: „Не знам Крим руски ли е, не е ли руски. Това, което виждам, е една война, която продължава вече две години.“
Тя визира пълномащабната война на Русия срещу Украйна, която започна през февруари 2022 г.
Полуостров Крим беше незаконно анексиран от Русия 8 години по-рано – през 2014 г. Москва смята територията на Крим за своя, но Общото събрание на ООН не признава това, наред с Европейския съюз (ЕС) и САЩ. Полуостровът е част от международно признатите граници на Украйна.
През 2021 г., по време на дебат преди балотажа на президентските избори, настоящият президент Румен Радев каза, че Крим е руски.
Григорова за Путин
На въпроса дали смята Путин за агресор Григорова каза: „Може ли да не отговарям за Путин в крайна сметка? Защото аз съм кандидат за кмет на столицата, аз не съм геополитик“.
Григорова за знамето на Украйна
Кандидатката на „БСП за България“ отговори ясно само на третия въпрос – дали украинското знаме трябва да присъства на фасадата на Столична община.
„Украинското знаме няма да стои на Столична община“, каза тя, а като аргумент за това посочи, че на българските институции трябва да се веят само български и европейски знамена.
През април 2022 г. Столичният общински съвет (СОС) взе решение да издигне украинското знаме редом до българското на сградата на общината. Решението дойде в знак на съпричастност с нападнатата от Русия страна.
През май 2022 г. двама депутати от „Възраждане“ закратко свалиха знамето на Украйна от фасадата, а през октомври тогавашният зам.-председател на СОС от националистическата „Атака“ Борислав Иванов също направи опит за това.
Въпросите за геополитическата ориентация на Григорова бяха предизвикани от обвинения, че тя е подкрепяна от обвързани с Русия политици и привърженици на Путин.
В коалицията, която номинира Григорова за кмет, участват БСП, „Левицата“ и „Атака“, както и по-малки леви и проруски формации – например Комунистическата партия на България, Партията на българските комунисти и „Русофили за възраждане на отечеството“.
Почетен председател на последната от тези партии е Николай Малинов. Той е обвинен за шпионаж в полза на Русия, а освен това оглавява Международното движение на русофилите.
Самата Григорова е известна с левите и проруските си позиции. Тя многократно защитава подновяването на преговорите и доставките на газ от руската „Газпром“ за България. Руската компания спря едностранно доставките след началото на войната на Москва в Украйна.
През август тази година кандидатката на БСП се изяви и като една от защитниците на Паметника на Съветската армия в София.
Вторият тур от изборите за кмет на столицата ще се проведе на 5 ноември и в него ще участват Григорова и Терзиев. При първото гласуване Терзиев спечели с над 10% преднина пред Григорова.