„София е град, където който и камък да вдигнеш, отдолу ще излезе проблем. Това ще се промени“, заяви в интервю за БГНЕС кандидатът за кмет на София от ПП-ДБ Васил Терзиев.
Той посочи, че ще представи програмата си с приоритети в началото на октомври.
„Бюджетът е една от първите задачи, с които ще се захванем още след изборите. Смятам да дадем добър пример за това какво да очакват гражданите откъм разработването на бюджета. При големите инфраструктурни проекти трябва да се види каква е проектната готовност и дали всичко заложено в капиталовата програма може да се изпълни. Средно 70% от капиталовата програма се изпълнява, като това включва метрото, чиято успеваемост е много по-висока, но за всичко друго е около 50%“, посочи кандидатът за наследник на Йорданка Фандъкова.
Терзиев подчерта, че трябва да се избегне фаворитизирането на определени райони за сметка на други. „В момента средствата, с които районните кметове разполагат са около 300-400 хиляди лева за текущи ремонти, 10 хиляди за култура, 50-60 хиляди лева за поддръжка на детски площадки. Това няма как да сработи“, категоричен бе той и продължи:
„Едно от основните ни обещания е парите да отиват при районните кметове, да подобрим контролните инструменти, които те имат, за да извършват най-правилното за гражданите. Столичният инспекторат трябва да стане подопечен на районните кметове и така постепенно да минаваме към модел, където те са по-овластени и по-близо до проблемите на гражданите“.
Терзиев отговори и на въпрос кои са важните инфраструктурни проекти на София.
„Околовръстният път да бъде завършен. Свързването на Северната тангента и околовръстното с „Обеля“ и „Люлин“. Булевард „Копенхаген“, ул. „Филип Кутев“. Вътрешните и външните рингове на града трябва да бъдат оформени, за да може да се олекоти трафика, който минава през центъра и ключовите места на града. Доизграждането на метрото е също част от тези проекти.
Канализацията е друга наболяла тема на столицата. Не е нормално град като София, който има претенции да бъде модерна и европейска столица, да има толкова много райони, които страдат от проблеми с канализацията.
Във всеки един квартал трябва да има т.нар. „зелени оазиси“. Това са места, където семействата с деца да могат спокойно да отидат, да има спортни съоръжения за всички възрастови групи. В момента почти всички площадки са за деца до 12 години“, подчерта кандидат-кметът на ПП-ДБ.
Той посочи, че тротоарите и улична инфраструктура трябва да бъдат направени веднъж като хората, а не да се ремонтират на всеки две години. „Нашият нов стандарт трябва да бъде ремонт от първия път“, подчерта Терзиев.
„Части от София е по-застроена, отколкото би трябвало да бъде. Ако я сравняваме със Сеул, не е, но ако я сравняваме с това, какво би мога да бъде, ако се беше развивала правилно и имаше по-добро планиране – да.
Отивайки в „Кръстова вада“ и „Манастирски ливади“, например, виждаш веднага проблемите – няма улици, няма тротоари, няма социална инфраструктура, училища, детски градини. От тази гледна точка има небалансирано застрояване, липсват нещата, които качват качеството на живот.
В райони като „Младост“, „Искър“ и „Дружба“ между панелните блокове, в зелените площи пък започват да се появяват блокчета. А това въобще не е съобразено с транспортната инфраструктура, с паркирането.
Това е един от най-големите проблеми на града и в един момент се е счупила нишката. По времето на социализма е имало наредба, която е урегулирала как всичко трябва да отговаря на определени параметри – плътност, озеленяване. В момента това не се оценява“, посочи Терзиев и продължи:
„Общият устройствен план е дългосрочна цел. Вероятно нов няма да се случи в рамките на един мандат, но всички аспекти на планирането трябва да се навържат.
Архитект Любо Георгиев говори за параметрично строителство. Ясни параметри, след като те бъдат заложени в плана, общината си влиза в ролята, изгражда инфраструктурата, така няма да се налага инвеститорите да го правят. Да, цената на строителното разрешение е по-висока, но получаваш всичко наготово.
В старите квартали в централната градска част смятаме да работим със собствениците за опазване на зелените площи. Собственици на терени ще бъдат обезщетявани с други, но да запазим гражданския интерес там, където не са останали много зелени площи“.
„На първо време трябва да решим проблема с детските градини. Неприемливо е и е безобразие N-ти мандат да става дума за това какво ще правят 10 хиляди места и как нямало места. Не може за 4 години да се построи огромна бетонова джунгла, а да не могат да се построят няколко детски учебни заведения“, заяви още Терзиев.
Той бе категоричен, че от формацията, която го издига за кмет, работят за мнозинство в Столичния общински съвет.
„В астрология и нумерология не вярвам, вярвам в добрата работа. Със сигурност вярвам в добрите идеи, които са в интерес на гражданите, които са добре комуникирани, подготвени и обмислени. Ако това го има, би трябвало Общинският съвет да работи в интерес на гражданите независимо от коя политическа сила идва. По същия начин не би трябвало добра идея от ГЕРБ, от „Възраждане“ или от БСП да бъде отписана, само защото е тяхна“, категоричен бе той.
На въпрос какво ще се прави с Паметника на съветската армия Терзиев бе категоричен: „Чакаме го да отиде в заслужен отпуск в Музея на социалистическото изкуство“.
„Съзнаваме, че ще има голяма нетърпимост към обещания, които са дадени, но не са изпълнени. Очакванията след 17 години управление на ГЕРБ ще са огромни, затова се готвим много бързо и от управление, за да може да се ориентираме и да не се лутаме в общината. Това е голямо предизвикателство.
„Програмата ще я обявим в началото на октомври, заедно с резултатите от едно всеобхватно и интересно проучване за качеството на живот. Проучването съпоставя какво се е променило между 2018 и 2023 година“, подчерта още Васил Терзиев. И добави, че е готов за дебати с основните си опоненти.