Около 650 хиляди души получават всеки месец ваучери за храна от работодателите си като приблизително те са за по 150 лв. Това показват данните на Асоциацията на операторите на ваучери за храна.
Според Таня Обущарова от асоциацията, тези ваучери са допълнителна социална придобивка към заплатите на служителите и уточни, че те не са социална помощ и не се предоставят от държавата.
„Данъчното облекчение се увеличи до 200 лева. Над 60% от работодателите са увеличили сумата от 80 лева и сега средната сума е 150 лв. До края на годината очакваме работодателите още да увеличат сумата“, каза още Обущарова..
Ваучерът може да се използва за храна и хранителни продукти – може да се използва в супермаркети, в малки магазини и квартални бакалии, в ресторанти. Стига обектът да има договор с операторите за ваучери за храна, стана ясно още от думите ѝ в студиото на „България сутрин“.
Съществува възможност да се плащат битови сметки с ваучерите за храна, а също да се използват и за туризъм.
„На практика това не е съвсем така. При битовите сметки се получи усложнение, тъй като доставчиците не могат да ги приемат – много от тях не разполагат със собствени каси за потребители в цялата страна“, уточни Обущарова пред Bulgaria ON AIR.
Има условия към работодателите, за да предоставят ваучерите за храна – те не трябва да имат неплатени данъци.
„Ваучери се предоставят както в малки компании, така и в големи производствени предприятия. Заблуда е, че ваучери се дават само от големите работодатели. Важно е служителите да са на трудов договор или договор за управление“, обясни Таня Обущарова.
В същото време в Австрия започна изплащането на 500 евро на всеки граждани -компенсация за поскъпването на живота.
„По последни данни от 6 октомври на почти 7,5 млн. души са преведени парите по банков път и на почти 1 млн. са дадени като ваучери. Австрия е отделила около 4 млрд. евро за социални помощи. През 2023 г. се прогнозира голяма инфлация в Австрия – около 6,6%. Австрийското правителство обещава да подпомага гражданите, но сумата все още не е известна“, каза нашият кореспондент в Залцбург Гергана Нанкинска.
„В Австрия средствата идват от държавата, при нас идват от работодателите. Ако ги направим равносилни на пари, тогава те губят своя социален смисъл и смисъла на данъчното облекчение. Търговците също имат по-голям оборот в магазините си. Много нови търговци се присъединиха към мрежата за ваучери за храна“, коментира Таня Обущарова.