Вещите лица, на чиито експертизи „висят“ много от делата, от началото на следващата година ще получат чувствително увеличение на хонорарите си. Те ще разполагат и с повече пари за нощувки. Освен това се облекчава процедурата по вписването. Промените в наредбата, която регламентира всичко това, бяха обнародвани преди дни.
Наредбата се издава от министъра на правосъдието след съгласуване с Висшия съдебен съвет. Точно съгласуването със съвета забави процедурата, тъй като кадровиците чакаха Конституционният съд да се произнесе за статута им след последните промени в основния закон.
Една от новостите е почасовото възнаграждение на вещите лица да стане 3,5 % от установената минимална работна заплата за страната към датата на възлагане на експертизата. От 1 януари т.г. минималната месечна работна заплата за страната е 933 лв. Това означава, че при тази МРЗ на час експертите ще получават по 32,60 лв. В момента почасовото възнаграждение е 3% от МРЗ.
Разходите за нощувка скачат три пъти – от 50 на 150 лв. Като се регламентира и срок за изплащане на пътни, дневни и квартирни пари за всяко явяване на вещото лице пред органа, назначил експертизата, или пред органа, който го е призовал. Допълнително от 60 на 30 дни се намалява срокът за изплащане на възнаграждението на вещото лице за извършената експертиза, както и направените разходи за използваните материали, консумативи, пособия и т.н.
По 40 лв. вместо 20 лв. ще получават експертите, когато се явят за дело, което бъде отложено по независещи от тях причини.
Облекчават се процедурите по вписване на вещи лица, като се предвижда служебно установяване на съдебния статус на кандидатите – български граждани, придобита след 1 януари 2012 г. степен „бакалавър“ и „магистър“ и др. Едновременно с това се въвежда и работещ механизъм за навременно отписване на починалите вещи лица, обясняват от Министерството на правосъдието.
Проблемите с експертите се задълбочават през последните години. А без техните специални знания магистратите няма как да решават делата. Експертите носят наказателна отговорност за заключенията си, работата им е тежка и отговорна, често ги конфронтира с колегите им (например по делата за лекарски грешки). Това само някои от причините да няма много кандидати за експерти.
През 2018 г. Инспекторатът към Висшия съдебен съвет написа доклад за експертизите, които стават причина за протакането на делата. Тогава бяха констатирани 2352 забавени експертизи. 4 от 10 медицински експертизи са изготвени със закъснение. Това се отнася за 1/4 от техническите и 1/5 от физико-химичните/химичните експертизи.
„Експертизите може много да се бавят, защото няма достатъчно вещи лица. Възможно е да се назначават множество експертизи с ясното съзнание, че ще се забавят“, коментират обаче юристи. /Сега
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.