През последните две години големите бизнеси заявиха своите цели за устойчиво развитие и противодействие на климатичните промени. Не всички от тях имаха конкретни планове как да ги постигнат, което може да доведе до грешки, но е по-добре амбицията да съществува. Това мнение изрази в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria д-р Велислава Иванова, главен директор по устойчиви политики и лидер „Климатични промени и Услуги за устойчиво развитие“ в EY Americas.
Според нея ESG практиките (правилата за рисковете, свързани с околната среда, социалната дейност и управлението) имат още по-голямо значение на фона на войната в Украйна и други конфликти по света. „Засилващата се световна тенденция е за капитализъм, който отговаря на нуждите на всички заинтересовани страни – клиенти, служители, регулатори – и създава дълготрайна стойност за компаниите, така че те да са в услуга на всички, а не само на акционерите“, коментира д-р Иванова.
По думите ѝ в глобален мащаб има тенденция, при която бизнесът се фокусира върху рисковете и възможностите, които ESG създава за тях, а не само като отговор на регулаторите и политическите рамки. „SEC в САЩ преди две седмици обяви първата регулаторна рамка за разкрития и оповестяване за климатичните мерки, които предприемат фирмите“, даде за пример Иванова.
Тя е категорична, че ESG конкуренцията определено остава една от най-силните движещи сили, също както инвеститорския интерес и способността на фирмите да оценяват и управляват риска. „Големите автопроизводители вече имат планове да последват примера на Tesla към електромобилите, за да се възползват от възможностите, които ESG създава – подобни стремежи се наблюдават и в други сектори като услуги, консуматорски продукти“, посочи експертът.
Иванова смята, че когато установени бизнеси преосмислят своите бизнес модели и продукти през призмата на ESG, те могат да обхванат по-голяма част от пазара. „Фирми, които успяват да интегрират ESG в своите основни процеси – управление на риска, снабдителни вериги, производство – определено успяват да са по-конкурентни в световен мащаб“, каза Иванова и даде за пример успехите на Unilever в Африка и практиките на BASF.
Тя потвърди, че много от ESG проблемите, свързани с човешки права, замърсяване на околната среда, управление на логистиката по устойчив начин, имат огромно значение за веригите на доставки в света. „Използвайки принципите на ESG можем да създадем по-открити, по-устойчиви вериги, които да доведат до устойчиво развитие по цял свят“, смята д-р Иванова.
Д-р Велислава Иванова има повече от 20 години международен опит в прилагането на стратегии за устойчивост и доказан опит в енергетиката, производството, търговията на дребно, потребителските стоки и фармацевтичните продукти. Тя е отличена на седма позиция в тазгодишната класация Top 100 Women in Sustainability на Sustainability Magazine.
Какво е бъдещето на ESG? По какъв начин социалните конфликти влияят върху околната среда? Ще има ли нови показатели, които ще оценяват социално-отговорния и неутрален бизнес?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да намерите тук.