Бившият спортен министър Весела Лечева сподели пред Bulgaria ON AIR, че това е била най-успешната Олимпиада в последните две десетилетия.
„Трябва да поздравим нашите участници, които ни накараха да се чувстваме горди. Три златни медала в дисциплини, които традиционно са ни представяли на най-високия спортен форум. Да не забравяме факта, че 10 или 12 състезатели влязоха в първата десетка, което показва, че българският спорт има своите успехи”, каза още Лечева.
Тя допълни, че много се говори за това, че четирима от медалистите са натурализирани спортисти, но важното е, че те са почувствали нашата родина като свой втори дом. “Това са усилията на наши треньори, на наши специалисти, дали сме от нашата спортна наука. Това е една успешна Олимпиада“, допълни Лечева в студиото на “България сутрин”.
По думите ѝ трудно можем да предвиждаме вече в кой спорт ще вземем медали.
„Ако сравняваме това представяне с представянето от 1988 г., когато имахме 35 медала, сме далеч от тази позиция, но нека не забравяме, че дълго време българският спорт си търсеше своя път. Никой на тази Олимпиада не успя да прогнозира колко точно медала и в кой спорт ще получим. Последните големи състезания показаха колко трудно се печелят квотите. Хубавото е, че имаха шанс състезателите да завоюват своите отличия. Конкуренцията е изключително голяма“, каза бившият спортен министър.
Според нея най-важните направления, на които трябва да се обърне внимание, са треньорите и специалистите, както и спортната база. Лечева сподели, че имаме много талантливи спортисти, но те провеждат подготовката си в условия, различни от тези на конкурентите им.
„Не трябва да затваряме темата какво ще правим в бъдеще с българския спорт. Най-важното, което трябва да се направи, е след тези Олимпийски игри българската спортна общественост да направи сериозен разговор какво трябва да направи през следващите 4 и 8 години така, че дори да се сменят правителствата, тази политика да бъде следвана”.
Лечева е на мнение, че спортът ни се нуждае от инвестиции, липсват и тренировъчните съоръжения, където можеш да водиш ежедневни тренировки. “Водеща роля има Олимпийският ни комитет. В Америка техният комитет следи цялостната олимпийска подготовка на всеки състезател. Има една добре подредена система“, поясни бившият спортен министър.
Лечева е категорична, че проблемите в политиката забавят развитието на спорта.
„Ние успяхме за няколко месеца да сложим основите, треньорите да получат кариерно развитие и своите заплати. От тук нататък трябва да се надгражда – нови технологии, дигитализация. Все още в българския спорт това е една много далечна тема. Няма как един министър, който е в качество на служебен министър, да започне за 3 месеца да гради, защото той няма политическата воля и съгласие от партиите, които застават зад неговата политика. От там идва и този застой, защото нищо не се случва във времето и темпото и започваме отначало да градим екипи“, обясни Лечева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase