Президентите на САЩ и Китай – Джо Байдън и Си Дзинпин, проведоха в понеделник няколкочасов разговор преди срещата на страните от Г-20 в Индонезия, във вторник и сряда. Това е първата лична среща между двамата, откакто американският държавен глава встъпи в длъжност преди почти две години, отбелязва Асошиейтед прес.
Разговорът им се проведе на фона на разногласията между двете страни по редица въпроси, включително отказът на Китай да осъди руската инвазия в Украйна, търговските спорове, положението с човешките права в Синцзян и Северна Корея, допълва Франс прес.
По време на срещата в понеделник Байдън каза, че Китай и САЩ могат да „преодолеят различнията“: „Според мен можем да намерим начини да работим заедно по спешни глобални въпроси които изискват нашето взаимно сътрудничество.“
От своя страна Си Цзинпин изрази надежда Пекин и Вашингтон „да издигнат отношенията си на по-високо равнище“ и „да намерят вярната посока“.
„Готов съм за откровен и задълбочен обмен на мнения по стратегическите въпроси“, каза китайският президент, който наскоро беше призбран начело на Китайската комунистическа партия.
Очаква се Украйна да е основната тема в дневния ред на Г-20, като западните лидери вероятно ще призоват страни като Китай и Индия да осъдят действията на Москва, отбелязва Ройтерс.
Откакто Западът наложи на Москва безпрецедентни санкции в отговор на войната й срещу в Украйна, Русия увеличи усилията си за изграждане на връзки с Китай, Индия, Иран и други незападни страни.
Срещата между президентите на САЩ и Китай идва о на фона на обвиненията на външния министър на Русия Сергей Лавров, че САЩ и НАТО „милитаризират“ Югоизточна Азия в опит да възпрат руските и китайските интереси в региона. Именно Лавров ще замества президента на Русия Владимир Путин във форума на Г-20 в Индонезия.