От вирусите се оглупявало

Какъв е механизмът, при който имунната реакция към вирусите, предизвикващи заболявания като грип и СПИН, провокира определени интелектуални проблеми? Това обяснява изследване на американски учени, резултатите от което са публикувани в Nature Medicine.

[ad id=“225664″]

Макар и активирането на имунната система на човек, предизвикваща в отговор въздействие върху вирусни инфекции, вече да е свързана с определени когнитивни проблеми, механизмите на това явление били недостатъчно изследвани.

В новото проучване на американските учени се изяснило, че свързаната с вирусна инфекция реакции на имунитета води до загуба на връзката между нервните клетки в кората на главния мозък. Процесът засяга само определена област на кората на главния мозък, отговаряща за процеса на обучение.

Такива са резултатите от изследването, проведено от специалистите от медицинския център NYU Langone. В експериментите с мишки те наблюдавали как появата на вирусните частици в кръвотока в което и да е място в организма инициират поява на особени имунни клетки, наричани CX3CR1highLY6Clow. CX3CR1highLY6Clow – тип моноцити, освобождаващи възпалителния сигнален белтък TNFα.

[ad id=“236993″]

Според авторите на изследването, именно TNFα в процеса на развитие на имунната реакция се насочва към мозъка, където блокира невронните връзки, чиято задача е трансформацията на сензорните информации и спомените.

В такава ситуация се нарушава функцията на дендритите – разклонения на нервни клетки, събиращи електрическите импулси за следващото предаване. С тяхна помощ нервните вериги формират спомените.