45% от анкетираните казват, че кварталът им се променя в негативна насока, а другите две четвърти по 25% казват, че е или в застой или се подобрява, каза Калоян Карамитов, „Екипът на София“, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водеща Роселина Петкова.
Гостът коментира резултатите от анкета, направена през март във Facebook, на която отговор са дали около 2500 души. Обект на изследването са промените през последните 5 години в средата, в която живеят хората и дали в естеството си те са пложителни или отрицателни. Карамитов определи анкетата като „непредставителна“, тъй като не е структурирана по дял за възрастни, студенти и др. „Екипът на София“ е използвал своите канали, за да я популяризира и кани партньорите си, организации и квартални групи, които са се отзовали и са я споделили.
С тази анкета „Екипът на София“ иска да създаде платформа за диалог с гражданите от различни квартали и населени места на Столична община. Екипът смята, че всеки един квартал и населено място си имат собствени проблеми, идентичности и възможни решения.
„Започнахме един процес, в който правим срещи във всеки един район на София. До момента сме направили няколко такива и предстои в близките месеци да направим срещи с всички райони, като ключовото тук е, че ние не организираме сами тези срещи, а се свързваме с граждански организации, квартални групи и Facebook групи и заедно с тях работим и измисляме въпросния процес – как можем да се срещаме с гражданите и да говорим за техните проблеми и съответните решения.“
Трите района, в които се изразява най-голямо чувство за негативно развитие, са Витоша, Студентски град и Лозенец. Това са квартали, в които последните години има изключително засилено строителство. В Центъра, Оборище и Средец един от основните проблеми е паркирането. В Кремиковци – големите интервали на градския транспорт, което прави обитателите зависими от лични автомобили.
Според Карамитов ни е необходима стратегия, която да подобри състоянието на столичните райони. Той говори за една такава – „Визия за София“ – дългострочната стратегия с хоризонт 2050г., разработена от него и няколко други души от „Екипът на София“ за Столична община.
Що се отнася до оптималните хоризонти, с които трябва да се работи на територията на столицата, Карамитов смята, че първо трябва да се изведат дългосрочните цели и спрямо тях да се създаде 4-5-7-годишна времева рамка, в която да има достатъчно време да се разработят някои прокети и да се свършат наистина най-належащите мерки. Една от тях е и подобряването на качеството на въздуха.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria