Върховният касационен съд реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията. По този начин са отменени противоположни решения на Софийския апелативен съд и Софийския градски съд, като казусът тече от 2009 г.
Така за първи път в страната ще бъде регистрирана втора православна църква, предаде бТВ.
Според върховните съдии няма обстоятелства, въз основа на които да се приеме, че с регистрацията на старостилната църква биха се засегнали права на „Българска православна църква – Българска патриаршия“ и нейните членове.
За тази религиозна институция е безспорно, че съществувайки от векове, е участвала в укрепването на българския национален дух и държавност, че понастоящем обединява мнозинството от православните християни в страната, че е единна, авторитетна и се ползва с изключителното уважение на институциите и обществото. Същевременно исканата регистрация е за малка религиозна общност, която съществува от 30 години и няма претенции към вътрешната организация и имуществото на „Българска православна църква – Българска патриаршия“, пишат в решението си магистратите.
„Тази регистрация премахва всички административни и законови пречки, които досега затрудняваха или възпрепятстваха да извършваме дейност“, пише в кратко съобщение на официалния сайт на църквата. Основната разлика е, че тя не приема промяната на църковния календар от 1968 г. и продължава да спазва Юлианския календар – т.нар. стар стил. Заради това се отделя от Българската православна църква през 1990 г.
Неин предстоятел е Триадицкият митрополит Фотий, а в синода влизат още Созополският епископ Серафим и Кишиневският и Молдовски архиепископ Георги, който е временен член. Старостилната църква има 18 храма, а катедралният ѝ храм „Успение на Пресвета Богородица“ се намира в столичния жк. „Бъкстон“. Техен е и девическият манастир в кв. „Княжево“, в който служат 60 монахини.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/ …