Вместо на три компании изпадналата в криза Toshiba ще се раздели на две

Вместо на три компании изпадналата в криза Toshiba ще се раздели на две

Снимка: EPA/KIMIMASA MAYAMA

Богатата на традиции, но изпаднала в криза японска технологична компания Toshiba Corp. съобщи, че ще се раздели на две фирми и ще продаде неосновни активи, като се откаже от първоначалния си план за разделяне на три компании, който беше подложено на остра критика от страна на акционери активисти.

Японският технологичен гигант планира да отдели бизнеса с устройства, който включва полупроводниците, и да го пусне на борсата, заяви Toshiba в изявление в понеделник в Токио. Концернът се отказа от по-ранен план за отделяне на инфраструктурните си операции, които вместо това ще продължат да бъдат в рамките на Toshiba. Разделянето на две компании ще бъде по-евтино и по-плавно от първоначалния план, заяви фирмата, цитирана от Bloomberg.

Toshiba също така определи Toshiba Tec Corp., нейния борсово търгуван бизнес с електронно оборудване, като бизнес, който не е от основно значение, въпреки че спря да твърди, че ще продаде звеното. Компанията също така ще използва 300 млрд. йени (2,6 млрд. долара) от излишния капитал за връщане на средства към акционерите в рамките на две години.

Още по темата

Акциите на бизнеса с чипове за памет Kioxia Holdings Corp. ще продължат да се държат от Toshiba, но фирмата ще се стреми да осребри акциите „незабавно“ и да върне приходите на акционерите. Kioxia се стреми към първично публично предлагане, но също така се съобщава, че води преговори за сливане с Western Digital Corp.

Toshiba е поискала IPO на Kioxia възможно най-скоро, заяви главният изпълнителен директор Сатоши Цунакава на брифинг в Токио в понеделник.

Toshiba също така ще продаде 55% дял в бизнеса с климатични системи Toshiba Carrier Corp. на своя американски партньор в съвместното предприятие Carrier Global Corp. за около 100 млрд. йени, съобщи тя по-рано в понеделник.

След обявяването на плана акциите на Toshiba изтриха по-ранните си загуби и поскъпнаха с 4,5%. Акциите на Toshiba Tec поскъпнаха с 15%, което е най-много от 2016 г. насам.

Новият план е „по-логичен, като се има предвид припокриването на чиповете и устройствата“, казва Джъстин Тан, ръководител на азиатските проучвания в United First Partners. Предложението предлага повече синергии от преди, а инвеститорите трябва да приветстват яснотата по отношение на Toshiba Tec, добавя той.

Toshiba, някога една от най-почитаните японски компании, от години е в кризисен режим поради повтарящи се скандали и грешни управленски стъпки. Тя изобрети флаш паметта за компютри, но трябваше да продаде контрола върху своята основна дейност в областта на полупроводниците, за да плати за катастрофалното си разширяване в областта на ядрената енергетика.

Тази сделка отвори вратата за инвеститори активисти, които настояват за промяна. Сред тях са Effissimo Capital Management Pte и 3D Investment Partners Pte, които са двамата най-големи акционери със съответно 10% и 7,6% дял по данни, събрани от Bloomberg.

През миналата година Цунакава заяви, че смята, че разделянето на три на подразделения за инфраструктура, чипове за памет и устройства е най-доброто за компанията и притежателите на акции.

Но някои от най-големите акционери на Toshiba се противопоставиха категорично на плана, а 3D Investment се разбунтува и поиска предстоящото гласуване по плана да изисква мнозинство от две трети. Farallon Capital Management, друг голям акционер, подкрепи призивите на 3D.

В понеделник Цунакава отрече, че промените са били предизвикани от натиск от страна на активисти. Той също така предположи, че предстоящото гласуване на плана на извънредното събрание на акционерите, което ще се проведе до края на март, ще изисква само обикновено мнозинство, въпреки че добави, че все още не е взето решение. Toshiba все още не е обявила кога ще се проведе извънредното събрание на акционерите.

https://www.investor.bg/