Забелязва се тенденция все повече деца да се оплакват от зрителни проблеми. Това коментира шефът на Отделението по офталмология в старозагорската болница „Тракия“ д-р Валентин Христозов. Той пояснява, че в класната стая учениците са отдалечени на поне 5-6 метра от дъската, а при дистанционното обучение зрението им е непрекъснато под напрежение, защото екраните са на разстояние 30-40 сантиметра.
При работа наблизо децата с късогледство виждат ясно и не усещат напрежение, освен ако не се приближават твърде близо. Опасността от поява на мързеливо око (едното око да не може да компенсира късогледството и другото да стане водещо) е по-малка, защото за близо те развиват 100% качествено зрение. Проблемът е, че колкото и да опитват да видят надалеч, не могат. Окото не може да се нагоди да вижда добре надалеч. (При далекогледите окото успява да се нагоди да вижда надалеч, макар да е напрегнато и това пречи за навременното откриване на далекогледството, особено при децата.)
За да видят далечен предмет, близкогледите трябва да се приближат или да примижат и дори и тогава сами установяват, че имат проблем, когато трябва да гледат надалеч. За родителите също е по-лесно да видят, че детето не вижда добре.
За да разпознаете късогледото дете, следете за следните симптоми:
детето се спъва по-често
детето се приближава твърде много до телевизор, книжки и др.
детето не разпознава хора на сравнително близка дистанция
детето често си присвива очите или примигва
често си търка очите
ако е ученик, възможно е да не вижда добре написаното на дъската
Късогледството е по-рядко срещано в ранна детска възраст. По-често се среща при недоносените деца – ретинопатия на недоносеното е един от основните рискови фактори за развитие на късогледство в предучилищна възраст.
Късогледството прогресира, затова трябва да бъдат взети мерки навреме
Причини за късогледството
За разлика от далекогледството, което в детска възраст не прогресира, а обратното, късогледството прогресира и диоптърът се увеличава, особено в юношеска възраст. Причините не са точно установени, предполага се, че освен генетична заложеност, има и влияние на храненето и двигателната активност на майката по време на бременността, влияние на околната среда (начинът, по който се стимулира зрението още от първите месеци и по-късно, включително организацията на стаята, работното място, осветлението), влияние на хормоните през пубертета, изписване на очила с по-висок от необходимия диоптър и не на последно място – зрителните навици.
Навици, които разглезват окото
При късогледите деца много бързо се изгражда вредният навик да гледат твърде наблизо, просто защото там им е най-ясно. Колкото повече време детето прекарва с екран или книга на разстояние по-малко от 40 см, толкова по-принудено е окото да стане късогледо, за да свикне да работи на това малко разстояние.
Те могат да прекарат часове, гледайки твърде близо и това да води до умора и главоболие, а след време окото свиква да фокусира на близо и късогледството постепенно се увеличава.
Детето започва да избягва дейности, при които не вижда добре, като например игра навън, спорт, ходене на непознати места. Предпочита книги и игра на компютър и таблет, където се чувства сигурно, защото вижда добре. За да се избегне това, нужно е късогледството да се коригира с очила.
Съветът на очните лекари е не повече от един час на ден пред екран, така ще оставе време за почивка на очите. При децата, най-добрата почивка на очите от „близките“ срещи с екраните, а по-нататък и с книгите и учебниците, са игрите и разходките на открито и спортът.
Коригиране на късогледството
Прегледът при очен лекар е важен, защото подходът за корекция на късогледството зависи от възрастта на детето и неговия очен статус. При първия преглед лекарят ще установи степента на късогледство, дали има и други отклонения и според това ще ви даде рецепта за очила. Ако погледнете отново схемата по-горе – ще разберете ролята на очилата и контактните лещи. Те, също както очните среди, имат леща. Лещите пречупват ъгъла на светлината – коригират го така, че лъчите да се съберат на правилното място и детето да вижда ясно.
Решение 1 – очила
При ниска степен на късогледство може очила да се носят само при необходимост – когато детето гледа дъската в училище, телевизия, други дейности надалеч. При средна и висока степен е необходимо носене на очилата постоянно, защото фокусното разстояние на окото е под 33 см, т.е. не виждат ясно в почти всички случаи.
Няма как окото да се разглези или да стане мързеливо, защото то просто не вижда без очила, което само по себе си води до напрежение, главоболие и умора. Следователно при средно и високо късогледство е по-добре да се носят очила.
Диоптърът може да се увеличи, ако бъдат изписани очила с по-висок от необходимия. Но ако очилата са правилно изписани, то причина за нарастването на диоптъра трябва да се търси другаде (виж изборените по-горе причини).
Решение 2 – контактни лещи
След определена възраст може да се премине от очила към контактни лещи. Те са по-безопасни при определени спортове и освен това дават по-добър цялостен образ. Няма конкретна възраст, която да се посочва за подходяща. Водеща е нуждата на детето, неговата зрялост да може да се грижи за очите си и лещите, и мотивацията както на детето, така и на родителите, защото те трябва да следят дали детето се справя с лещите. А понякога се налага и родителите да са тези които се грижат изцяло за тях.
Решение 3 – операция на очите
Трети вариант за корекция на късогледство е хирургичният. Но той не е препоръчителен в детска възраст. Едно от основните изисквания е диоптърът да не се увеличава през последната една година. Обикновено, за да се пристъпи към такава хирургия се изчаква детето да навърши 18 г. и диоптърът да спре да нараства.
Профилактични прегледи
Добре е да следите състоянието на очите на вашето дете като го водите на очен преглед всяка година и следите за симптоми. Така можете да откриете проблеми с очите навреме. Възможните последствия от ненавременното откриване на късогледството са свързаните с него навици и изолация на детето, както и нарастването на диоптъра. Тоест, ако сложите очила навреме, диоптърът няма да нараства толкова бързо и детето ви ще се чувства по-комфортно.
Можете да заведете детето на очен лекар като вземете направление от личния му лекар. Тези прегледи са задължителни и лекарят трябва да ви насочи към тях на следните възрасти: 6 месеца, 1 година, 3 години. След това програмата предвижда профилактични изследвания на зрението веднъж годишно в периода между 7 и 18 г.
Не си спестявайте профилактичните прегледи и през останалите години, особено ако детето ви вече има открито късогледство.
Използван е текст на д-р Гергана Светославова, namama.bg