Водата за битови нужди вече поскъпна в 30 региона на страната.
„Тазгодишното увеличение е чисто техническо. Ние изпълняваме 5-годишни бизнес планове, които са приети през 2022 г., в които са заложени ценовите профили за всички ВиК оператори. Така заложените цени в края на всяка година се коригират с инфлационен индекс и с коефициент, който се пресмята КЕВР“, заяви председателят на Българската асоциация по водите инж. Иван Иванов в „България сутрин“.
По думите му качеството на водата се измерва с определени показатели.
„Би трябвало тези планове да дадат ясна представа какво ще правят ВиК операторите и как ще подобряват качеството на услугата. Най-отпред стоят физикохимичните и биологични параметри за качеството на водата“, допълни инж. Иванов за Bulgaria ON AIR.
Според него при крайните потребители, където уредите за измерване трябва да са добре калибрирани, на много места не са.
„В България се доставя качествена услуга. Има места, в последните месеци очевидно в Плевен, Ловеч и на други места, където системно качеството е лошо и там трябва да се положат усилия да се реши този проблем. Повечето инвестиции в последните години бяха за пречиствателни станции. Отстраняването на авариите е голям разход“, коментира гостът.
Най-големите разходи са свързани с електропотреблението и разходите за труд, категоричен е инж. Иванов.
„Сега, с увеличението на минималната работна заплата, почти всички ВиК оператори ще имат повишени разходи за труд, защото голяма част от служещите в системата са на минимална работна заплата. Наскоро излезе проучване за цените в цял свят на ВиК услугите и се установява, че миналата година има повсеместно увеличение, като за целия свят е 10%“, поясни той.
.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase. https://www.dnes.bg/ …