Трябва да се мисли за оборудване на повече вертолети, но това изисква допълнителна подготовка, заяви на брифинг служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, попитан дали ще бъдат поискани допълнително средства за овладяване на пожарите.
По оценка на командира на Военновъздушните сили (ВВС) пожарогасенето, особено за вертолетната авиация, е изключително опасна дейност, тъй като пожарът създава въздушни термични потоци и ями, посочи Запрянов.
Привели сме всички формирования в готовност, имаме създадена организация. Досега сме отговорили положително на всички искания за помощ, каза още министър Запрянов. По отношение на подготовката на нашите модули и тяхното оборудване за различни дейности имаме необходимото, добави той.
Министър Запрянов благодари на Чехия за помощта с хеликоптерите за гасене. Турция също ще се включи с вертолети, посочи Запрянов и заяви, че това се координира от министъра на вътрешните работи и от Турция.
От 12 юли до момента около 600 военнослужещи с над 90 единици техника са участвали в гасене на пожари в цялата страна. Военновъздушните сили до момента са извършили над 532 водохвърляния с над 1300 тона вода, каза заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов.
Той посочи, че всеки от хеликоптерите, участвали в мисиите, има над 12 летателни часа на ден.
Българската армия поддържа 22 формирования за гасене на пожар – 15 са в Южна България, седем са в Северна. При необходимост можем да добавим 450 човека, там , където е необходимо. Готови сме при искане на местната власт, на Пожарна безопасност, защита на населението да увеличим хората на терен, каза още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase