Снимка: Bloomberg L.P. |
Инвеститорите отново отложиха прогнозите си в понеделник за лихвени покачвания от големите централни банки, докато западните страни продължиха да налагат санкции срещу Русия заради инвазията в Украйна, пише Ройтерс. Това доведе до нова вълна от несигурност за световните икономически перспективи.
Възможността за агресивно покачване на лихвите, прогнозирано за банки като Федералния резерв, Английската централна банка (АЦБ) и Европейската централна банка (ЕЦБ), вече бе отписана от пазарите миналата седмица.
Тези очаквания допълнително намаляха в понеделник, като паричните пазари все повече залагат, че ЕЦБ ще действа по-късно, отколкото рано, тъй като по-строгите санкции срещу Русия, включително изключването й от финансовата система SWIFT, ще навредят на икономиката на еврозоната.
Миналата седмица главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн посочи, че войната в Украйна може да свие икономиката на еврозоната с 0,3-0,4% тази година.
Затова и сега очакванията на пазарите са през септември европейският регулатор да повиши лихвите с 10 базисни пункта, докато първоначалните очаквания бяха това да се случи през юни.
Прогнозите са за повишения от общо 30 базисни пункта до края на годината, или това са три повишения в размер на 10 базисни пункта. Това е понижение спрямо очакванията от миналата седмица за 35 базисни пункта повишение и за 50 базисни пункта само пред няколко седмици.
„Логично е вероятността от лихвени повишения в Европа и САЩ да намалее“, каза старшият лихвен стратег в ING Антоан Буво. „Все още е твърде рано да се оцени икономическото влияние на сегашната криза, но ефектът върху растежа ще бъде негативен, просто не знаем с колко точно“, допълни Буво.
Търговията на щатските борси предполага, че Фед е напът да започне серия от лихвени повишения през март с увеличение от 25 базисни пункта на показателя. Вероятността от по-агресивен ръст от 50 базисни пункта се сви до 10% спрямо миналата седмица, когато вероятността бе на ниво от 20%, сочат данните на CME.
Заседанието на централната банка в Канада в сряда може да покаже как западните централни банки оценяват възможния ефект от руската атака над Украйна върху перспективите за инфлацията и растежа.
Масово очакванията са канадският регулатор да увеличи лихвите с 25 базисни пункта, което ще е първото увеличение от октомври 2018 г. Такива са очакванията и за АЦБ, докато залозите за 50 базисни пункта ръст вече бяха отписани.
Големите централни банки са поставени пред трудно изпитание, тъй като високата инфлация налага по-затегната парична политика.