Метеорологът на ВВС Томаш Шафернакер пояснява, че ураганите са мокри и ветровити, а пясъкът е сух, но се оказва, че има връзка между двете явления.
В очакване Карибите да бъдат връхлетени от урагана Мария, тропическите острови могат да се възползват от пясъка, който се намира на почти 11 000 км. Пясъчните бури, които се образуват в пустинята Сахара, понякога могат да спрат формирането на урагани.
[ad id=“225664″]
„Пясъчните бури в Африка понякога могат да връхлетят Атлантическия океан и да стигнат доста далеч, чак до Карибските острови и Амазонка. Пясъкът се носи високо във въздуха и може да спре образуването на урагани“, обяснява метеорологът на ВВС Томаш Шафернакер.
„Пясъкът създава мъгливо небе, но спира ураганите. Една от причините за това според нас е, че голямото количество пясък във въздуха води до по-малко слънчева светлина, така че понякога океанската вода не се затопля достатъчно“, обяснява метеорологът.
„А ако окаенската вода не е достатъчно топла, ураганите не могат да се развиват, защото те обичат именно топла, тропическа вода“, допълва той.
Произходът на ураганите, които засягат Карибите, може да бъде открит близо до пустинята Сахара, чак в Етиопия, Източна Африка.
[ad id=“225664″]
Вълните в струйните течения се пренасят през пустинята до западното крайбрежие на Африка и предизвикват сериозни гръмотевични бури. Когато в крайна сметка се пренесат в Атлантическия океан, понякога могат да образуват урагани, стигащи до Карибите и САЩ.
Шафернакер казва още, че причината Карибите да бъдат връхлитани от огромни бури в момента се дължи на спокойната, чиста и влажна атмосфера. „Океанът е като вода във вана с леки ветрове, а ураганите обичат това. Много топлата вода е идеална среда за развитието на ураган, а въртенето на земята води до гръмотевични бури, които се превръщат в чудовища“, обяснява той.