Снимка БГНЕС |
Икономическият и социален съвет отбелязва с тревога, че в средата на годината в България все още няма приети отделни дефиниции за енергийна, водна и транспортна бедност. В становище по темата, се подчертава, че приемането на определенията за видовете бедност е необходимо, за да не възниква социално напрежение сред хората с право на компенсации от държавата, но които не получават средства заради липсата на законови механизми, съобщава БНР.
От Икономическия и Социален съвет настояват при енергийната бедност подкрепата да е насочена към облекчен достъп до финансиране на програми за енергийна ефективност, като посочват, че делът на разходите за енергия е средно 14% в България при двойно по-нисък среден дял от 7 на сто в Европейския съюз.
Това се дължи не само на ниските доходи, но и на ниската енергийна ефективност на сградите у нас, както и използването на нискоефективни и некачествени горива за отопление, като дърва и въглища. Предлага се да се въведе статут на защитен клиент сред енергийно бедните, което да позволи ползване на социални тарифи: предоставяне на ваучери за ток или грантово финансиране за насърчаващи енергийната ефективност мерки, като средствата за това да бъдат от бъдещия социален климатичен фонд.
В същото време при водното подпомагане е необходимо да се осигури базова жизнена нужда на най-уязвимите домакинства, за които цената е социално непоносима. Съветът предлага помощите за вода да са обвързани с линията на бедност и доходите в домакинствата.
За транспортното подпомагане предложението на Съвета е в обхвата му да попадат деца и възрастни над 65 години, които са с трайни увреждания и които получават месечни помощи по закона за социалното подпомагане, както и работещите в образователната, социалната и здравната системи.