Проруската партия „Възраждане“ внесе в парламента законопроект за т.нар. „чуждестранни агенти“. Според вносителите той цели да „осигури прозрачност и защита на националните интереси на България“.
Новината идва, след като преди месец по предложение на „Възраждане“ депутатите одобриха забрана в училищата да се разискват въпроси, свързани с ЛГБТ (лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални хора). Рестриктивната мярка е подобна на действаща такава в Русия.
Внесеният във вторник закон от „Възраждане“ почти напълно възпроизвежда т.нар. закон за чуждестранните агенти в Русия, който влезе в ролята на основен репресивен метод, насочен срещу всички свободни медии, неправителствени организации и опозицията срещу Владимир Путин в страната.
Какво предвижда законопроектът на „Възраждане“
В законопроекта на „Възраждане“ е записано, че за „чуждестранен агент“ се смятат физически и юридически лица, които получават средства или безвъзмездна помощ от чужди правителства, чуждестранни държавни предприятия, чужденци, чуждестранни търговски дружества, чуждестранни фондации, организации с нестопанска цел, които в период за една година са получили сума над 1 000 лв.
От проруската партия „уточняват“, че за чуждестранни агенти се смятат тези, които получават финансирани от чужбина, а от действията им произтичат упражняване на влияние върху свободното формиране на мнение и/или убеждения на членове на обществото, формиране на обществено мнение, публично разпространяване на мнение или позиция, публично предоставяне или защитаване на чуждестранни идеологии.
За физически лица, свързани с чуждестранните агенти, проекът предвижда да се смятат учредители, представляващи и участващи в определението на организации, определяни за чуждестранни агенти, както и собственици, съдружници и представляващи лица в управителни органи на търговски дружества, определени за чуждестранни агенти.
Ако бъде приет, законът ще задължава всяко лице, което попада под обхвата му, да декларира получените средства пред Министерството на правосъдието.
Заедно с това, законопроектът предвижда забрана на чуждестранните агенти и свързаните с тях лица да извършват дейности в държавни и частни детски градини, училища и центрове за подкрепа на личностно развитие, държавни и частни университети, обекти и ведомства на министерствата на отбраната, вътрешните работи и правосъдието, както и в Българската академия на науките (БАН).
Законът предвижда забрана на чуждестранните агенти да участват в политически дейности, предизборна агитация или лобиране.
Друго изискване е чуждестранните агенти да се упоменават като такива „на всяка главна/начална страница или лицева видима част на издавания материал и да има размер минимум наполовина от размера на заглавието на продукта“. В това число влизат електронни страници, издавани от тях печатни публикации, визитки, адресни карти, снимки и др.
При неизпълнение на изискванията, законът предвижда глоба между 1 000 и 20 000 лв.
В Русия подобен на предложеният от „Възраждане“ закон се използва избирателно и е насочен срещу свободните медии и неправителствени организации, които не са под контрола на Кремъл и критикуват управлението на Владимир Путин.
Заради прилагането на закона за чуждестранните агенти в затвора попадат журналисти и представители на опозицията.
„Възраждане“ вече внесе подобен проектозакон през 2022 г., но той не беше приет от тогавашния парламент.
Финансираните с чуждестранни средства неправителствени организации и медии са едни от най-прозрачните и проверявани в България. Подпомагани от фондации с чуждестранно финансиране са водещи политически партии, а редица социални, образователни и здравни услуги не биха могли да съществуват в България без чуждестранно финансиране.
„Възраждане“ открито подкрепя действията на Владимир Путин както по отношение на войната в Украйна, така и по отношение на вътрешната политика в страната.