В поредица ви разказваме за старозагорските села – тяхното минало и настояще, както и възможно бъдеще.
Ново село е разположено почти в центъра на Сърнена Средна гора. Оградено е с ниски, заоблени върхове, които образуват две вериги. Едната има форма на дъга, отворена на изток. Възвишенията в другата верига са подредени в почти права линия, разклоняваща се в южния край. В образуваната долина, с наклон от север на юг, протича новоселската река с два ръкава, които се събират в южния край на селото.
На дядо Ваклин и дядо Иван Желязков са най-старите къщи в Ново село
Село Ново село се намира на 15 километра северозападно от Стара Загора и североизточно на 2.5 – 3 километра от Старозагорски минерални бани. През селото протичат две рекички, които в долния край на селото се събират в една и поемайки водите на „Аладжака“ дават начало на река която се влива в река Баненска. Водите и идват от няколко постоянни извора и дъждовната вода от петте дерета. Някога реката тече целогодишно, но от средата на миналия век започва да пресъхва през летните месеци.
Будителите. Училището и читалището в Ново село
Землището на Ново село е населявано от дълбока древност. По левия бряг на долината, в полите на Орлукая, Кузалан, Габрака минавал тракийски, а после и римски път, свързващ Казанлък (Севтополис) със Стара Загора (Берое).
Ново село – рай за туристите
В местността Еректарла при изкопни работи е открит глинен водопровод. Още по-на север от селото има три могилки. В местността „Братоевия трап“, през 1940 – 1941 г. са разкрити запазени керамични съдове, метални предмети, следи от огнища. От всички находки е запазена само каменна тежест за вретено.
На връх Голям Мечит има останки от кале (стражева кула) вероятно от Втората българска държава. Край селото се намира „едно от петте текета в България“. Сградата е опожарена. Запазен е северният северният каменен зид. Обозначено е мястото на погребението на светеца.